W piątek wojsku ukraińskiemu udało się wyzwolić Chersoń, co spotkało się z euforią inwestorów w dniu dzisiejszym. Indeks WIG Ukraina zyskał dzisiaj 11,29%, z czego spółki jak Kernel, Astarta i Milkiland zyskały dzisiaj odpowiednio 17,85%, 18,09% i 19,51%. Optymizm udzielił się inwestorom nie tylko w odniesieniu do spółek z indeksu WIG Ukraina, ale również przełożył się na notowania takich spółek, jak PEPCO, którego wartość walorów wzrosła o 11,43%, KGHM, który zyskał dzisiaj 6,98%, czy mBank, który wzrósł dzisiaj o 6,19%. Notowania akcji PEPCO wsparła również informacja o tym, że spółka ta wejdzie od 30 listopada 2022 roku w skład indeksu MSCI Poland oraz zastąpi na tym miejscu Orange Polska.

Kolejna istotna informacja dotyczyła spółki Novavis Group, która poinformowała 10 listopada o nabyciu 58% udziałów w spółkach NG PV1, NG PV2, NG PV3 oraz NG PV4, a tym samym realizacji kolejnego etapu Umowy Deweloperskiej z dnia 15 września 2022 roku. Walory spółki odnotowały w następstwie tych informacji w szczytowym momencie wzrost w wysokości ponad 20%.

Istotną informacją w ujęciu geopolitycznym było spotkanie prezydenta Joe Bidena z prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Przywódcy spotkali się na Bali, w Indonezji na szczycie G20 by omówić priorytety w polityce zagranicznej i gospodarce. Biden wyjaśnił, że Stany Zjednoczone będą nadal konkurować z Chinami m.in. inwestując we wzrost siły kraju, dostosowując wysiłki do sojuszników i partnerów na całym świecie. Według Bidena rywalizacja ta nie powinna przerodzić się w konflikt i podkreślił, że Stany Zjednoczone i Chiny muszą odpowiedzialnie zarządzać rywalizacją, utrzymywać otwarte linie komunikacji. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził zaniepokojenie praktykami stosowanymi przez Chiny stojącymi w sprzeczności z prawami człowieka w odniesieniu do sytuacji, jakie miały miejsce w Xinjiangu, Tybecie i Hongkongu. W kwestii Tajwanu szczegółowo przedstawił stanowisko, zgodnie z którym polityka USA wobec Chin nie uległa zmianie. Stany Zjednoczone sprzeciwiają się jakimkolwiek jednostronnym zmianom status quo przez którąkolwiek ze stron i są zainteresowane utrzymaniem pokoju oraz stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Prezydent USA wyraził sprzeciw wobec coraz bardziej agresywnych działań ChRL na Tajwanie i regionie. Jest to szczególnie istotne w kontekście funkcjonowania chociażby branży półprzewodników, których jednym z głównych hubów produkcyjnych jest właśnie Tajwan.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB