Widać, że giganci technologiczni tracą wraz z tym jak polityka monetarna jest coraz mocniej zacieśniana. Choć zdecydowana większość spółek publikuje lepsze od prognoz rezultaty uwaga uczestników rynku skupiła się na tych największych spółkach. Sprzedaż Alphabetu okazała się poniżej prognoz, podczas gdy prognozy Microsoftu rozczarowały uczestników rynku. Widać, że w środowisku rekordowej inflacji ilość wydatków spada. Wzrost sprzedaży Microsoftu okazał się najsłabszy od 5 lat, częściowo przez rekordową wartość dolara. Popyt na komputery zmniejsza się, a wydatki na reklamę w Internecie nie rosną. Tak pesymistyczne prognozy poskutkowały przeceną innych gigantów technologicznych. Amazon stracił blisko 5%, Meta czy Pinterest blisko 4%. Nasdaq od początku roku stracił już 28%, co jest najgorszym wynikiem od 2008 roku.

Z drugiej strony pozytywnie wypadły europejskie raporty. Powyżej prognoz okazały się wyniki Deutche Banku czy Mercedes-Benz. Na uwagę zasługuje także wczorajsze blisko 5% odbicie chińskich spółek technologicznych notowanych w USA po tym jak w poniedziałek zanotowały dwucyfrowe spadki po wyborze Xi Jinpinga na trzecią kadencję. Te jednak przez utrzymujące się ryzyka polityczne mogą jeszcze znajdować się w ogonie. Środowa sesja na Starym Kontynencie przynosi kontynuacje dalszych wzrostów, a niemieckie Dax wspina się powyżej 13100 pkt. Notowania kontraktu terminowego na S&P 500 wracają natomiast w okolice 3900 pkt. Dziś poznamy wyniki Boeinga oraz Forda. Apple oraz Amazon opublikują swoje raporty jutro.

Na rynku walutowym dolar jest w dawno niewidzianym odwrocie, a kurs EURUSD wychodzi powyżej parytetu. Notowania USDJPY cofają się w kierunku 147 przed piątkową decyzją Banku Japonii. Rynek spodziewa się jednak utrzymania status quo, co ponownie może napędzać wzrosty na tym rynku. W gronie G10 najlepiej wygląda dolar australijski. To po rekordowych danych o inflacji w III kw. Ta wzrosła do 7.3% r/r z 6.1% r/r w II kw. i oczekiwanych przez rynek 7.0% r/r.

US500.f; Interwał dzienny

US500.f; Interwał dzienny

Foto: BM mBanku

Kamil Jaros, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.