Indeks Conference Board wzrósł w maju - bardziej niż przewidywali ekonomiści - z 40,8 pkt do 54,9 pkt, najwyższego poziomu od września 2008 r. Była to największa zmiana w górę od kwietnia 2003 roku. Drożały m.in. akcje Home Depot, Caterpillara i?Advanced Micro Devices.
Apple zyskał na lepszej rekomendacji analityków Morgana Stanleya. Negatywną informacją był dalszy spadek cen na rynku nieruchomości, ale inwestorzy w pierwszych godzinach sesji nie przywiązywali do niej większego znaczenia. W Europie Dow Jones Stoxx 600 długo był pod kreską, a główną rolę odgrywały firmy budowlane i?banki.
Jednym z czynników było przeświadczenie wielu inwestorów, że ceny niektórych papierów wzrosły niewspółmiernie do prognozowanych zysków. Notowania akcji Danone spadły ponad 6 proc., gdyż spółka z emisji nowych walorów zamierza pozyskać 3?miliardy euro. Gracze pozbywali się akcji Porsche, ponieważ obawiali się, że firma może nie zrealizować zysków z opcji Volkswagena. Wśród taniejących spółek surowcowych negatywnie wyróżniał się koncern Anglo American. Ostatecznie DJ Stoxx 600 zyskał 0,8 proc., głównie dzięki poprawie nastrojów amerykańskich konsumentów.
Dla rynków regionu Azji i Pacyfiku kluczowym wydarzeniem była próba jądrowa w Korei Północnej i?spekulacje na temat ewentualnych wojskowych następstw tego faktu. Wczoraj na północy odpalono dwie rakiety krótkiego zasięgu. Na giełdzie w Seulu m.in. taniały akcje LG Electronics, trzeciego na świecie producenta telewizorów LCD. Indeks Kospi stracił 2,1 proc. a wskaźnik MSCI spadł wczoraj o 0,5 proc.
Umacniający się dolar negatywnie wpłynął na ceny surowców. Ropa naftowa we wtorek taniała też pod wpływem spekulacji, że eksporterzy tego surowca zrzeszeni w OPEC utrzymają produkcję na obecnym poziomie i nie zdecydują się na jej ograniczenie.