W Nowym Jorku drożała m.in. aluminiowa Alcoa oraz paliwowy Chevron. Akcje General Electric zyskiwały dzięki rekomendacji JP Morgan Chase. Po godzinie notowań Standard&Poor’s 500 miał na plusie 0,8 proc.
W Europie Dow Jones Stoxx 600 zyskał 0,3 proc. W czołówce był światowy lider branży wydobywczej BHP Billiton oraz Rangold Resources, właściciel złóż złota w zachodniej Afryce. Kilka procent podskoczył kurs Cadbury, gdyż spekulacyjnie nastawieni gracze liczyli, że po odrzuconej ofercie Kraft Foods pojawią się inni kandydaci do przejęcia firmy, która jest właścicielem marki Wedel. W poniedziałek kurs akcji Cadbury poszedł w górę aż 38 proc. Wczoraj rosła też kapitalizacja France Telecom i Deutsche Telekom, gdyż obaj potentaci postanowili połączyć swoich komórkowych operatorów działających na rynku brytyjskim. Kingfisher, właściciel największej w Europie sieci supermarketów budowlanych, drożał po informacji o wyższym zysku brutto w półroczu zakończonym 31 sierpnia niż rok wcześniej.
Notowania STMicroelectronics, największego na naszym kontynencie producenta półprzewodników, poszły w górę ponad 3 proc., gdyż na świecie drożeją chipy pamięci. Kurs Dassault Systems podbiła lepsza rekomendacja od analityków Deutsche Banku. To samo było powodem wzrostu kursu Intercontinental Hotels Group. W przypadku Air France KLM?(+7,8 proc.) kluczowa była informacja o zahamowaniu spadku przychodów na jednego pasażera. Ponad 7 proc. rosła kapitalizacja TUI, największego udziałowca linii żeglugowej Hapag-Lloyd, gdzie osiągnięto porozumienie w sprawie cięcia kosztów. MSCI dla Azji i Pacyfiku wzrósł o 1,5 proc., m.in. z powodu poprawy nastrojów w australijskim biznesie.
W Nowym Jorku rano (miejscowego czasu) ropa drożała o 3,5 proc., do 70,42 USD za baryłkę, a w Londynie cena surowca Brent skoczyła o 3 proc., do 68,50 USD. O 17.30 naszego czasu było to odpowiednio 71,49 i 69,79 USD. Notowania miedzi (podobnie jak innych metali) też zwyżkowały, a sprawiły to dane o eksporcie Niemiec i o sprzedaży aut w Chinach świadczą-ce o poprawiającej się koniunkturze w światowej gospodarce. Przed południem w Londynie cena tego metalu poszła w górę o 1,9 proc., do 6443 USD. W tym momencie czterosesyjna zwyżka wynosiła 4,4 proc.
Wieczorem metal ten kosztował 6505 USD. Analitycy Goldmana Sachsa podnieśli swoje prognozy cen metali. Miedź, ich zdaniem, do końca przyszłego roku podrożeje do 7650 USD (kontrakty trzymiesięczne). Po-przednia projekcja mówiła o 5800 USD. Złoto pokonało wczoraj poziom tysiąca dolarów za uncję. Stało się to po raz pierwszy od lutego tego roku. Rekord notowań tego kruszcu (1032,70 USD) padł w marcu 2008 r. O 17.30 naszego czasu uncja kosztowała 1003 USD.