Inwestorzy śledzą czwartkowe decyzje BoE i EBC

Ostatnia sesja w USA to kolejna nudna potyczka kupujących i sprzedających w długoterminowym trendzie wzrostowym, gdzie żadna ze stron nie angażuje się na rynku, a krótkoterminowa korekta przechodzi bez echa. Dow Jones i Nasdaq Composite stracił 0,7 procent, a S&P500 oddał 0,5 procent.

Aktualizacja: 25.02.2017 20:19 Publikacja: 05.05.2011 10:12

Inwestorzy śledzą czwartkowe decyzje BoE i EBC

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

4 i 5 maja są dniami bez sesji w Japonii przy okazji lokalnych świąt okolicznościowych, dlatego rynki azjatyckie nie mają większego wpływu na otwarcie sesji na warszawskim parkiecie. Shanghai B-Shares i Hang Seng zakończyły handel w okolicy środowego zamknięcia.

Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy rozpoczęły notowania od zwyżki nie przekraczającej 0,3 procent. Spokój w USA przełożył się na neutralne otwarcie futures na WIG20, które wystartowały na poziomie 2872 punktów, czyli 3 punkty powyżej wczorajszego zamknięcia.

Dzisiejsza sesja upłynie przede wszystkim w oczekiwaniu na majowe decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego dotyczące wysokości kosztu pieniądza. Ewentualna zmiana stóp procentowych może mieć przełożenie na najbliższe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej dotyczące polityki pieniężnej.

Zarówno w przypadku BoE jak i EBC inwestorzy spodziewają się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, czyli 0,5 procent w Wielkiej Brytanii i 1,25 procent w eurolandzie. Europa wyraźnie nie spieszy się z podwyżkami oprocentowania, co jest na rękę Rezerwie Federalnej USA. Bank Anglii ogłosi decyzję o godzinie 13:00 a EBC o 13:45.

Istotnym czwartkowym odczytem makroekonomicznym jest komunikat dotyczący zamówień w przemyśle w Niemczech w marcu, który zostanie ogłoszony o godzinie 12:00. Licząc miesiąc do miesiąca ankietowani analitycy oczekują wzrostu 0,2 procent, a ostatni odczyt przyniósł wzrost o 2,4 procent.

Warto zwrócić uwagę na wyniki kwartalne kilku spółek na Wall Street – przed sesją wyniki publikują ING i Societe Generale i to te dwie informacje mogą być kluczowe do otwarcia amerykańskiego rynku akcji. Po sesji za oceanem sprawozdania publikuje między innymi VISA.

Rynek akcji na warszawskim parkiecie otworzył się w pobliżu ostatnio notowanych poziomów. WIG20 stracił na otwarciu 0,2 procent, a mWIG40 0,3 procent.

Złotówka w relacji do euro umocniła się symbolicznie i oscyluje wokół poziomu 3,94. Kosmetyczne zmiany na rynku walutowym nie dostarczają wystarczających bodźców dla trendu na rynku akcji.

Giełda
Inwestorzy w Warszawie szybko pozbierali się po szoku
Giełda
Zawirowania ze SI
Giełda
Czy wydajność zdefiniuje rynek AI?
Giełda
Przecena technologicznych gigantów. DeepSeek zagrozi ich dominacji?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Giełda
Analiza poranna – Chiny przyspieszają w wyścigu nowych technologii
Giełda
Spadki na giełdach. DeepSeek postraszył inwestorów