Inwestorzy śledzą czwartkowe decyzje BoE i EBC

Ostatnia sesja w USA to kolejna nudna potyczka kupujących i sprzedających w długoterminowym trendzie wzrostowym, gdzie żadna ze stron nie angażuje się na rynku, a krótkoterminowa korekta przechodzi bez echa. Dow Jones i Nasdaq Composite stracił 0,7 procent, a S&P500 oddał 0,5 procent.

Aktualizacja: 25.02.2017 20:19 Publikacja: 05.05.2011 10:12

Inwestorzy śledzą czwartkowe decyzje BoE i EBC

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

4 i 5 maja są dniami bez sesji w Japonii przy okazji lokalnych świąt okolicznościowych, dlatego rynki azjatyckie nie mają większego wpływu na otwarcie sesji na warszawskim parkiecie. Shanghai B-Shares i Hang Seng zakończyły handel w okolicy środowego zamknięcia.

Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy rozpoczęły notowania od zwyżki nie przekraczającej 0,3 procent. Spokój w USA przełożył się na neutralne otwarcie futures na WIG20, które wystartowały na poziomie 2872 punktów, czyli 3 punkty powyżej wczorajszego zamknięcia.

Dzisiejsza sesja upłynie przede wszystkim w oczekiwaniu na majowe decyzje Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego dotyczące wysokości kosztu pieniądza. Ewentualna zmiana stóp procentowych może mieć przełożenie na najbliższe posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej dotyczące polityki pieniężnej.

Zarówno w przypadku BoE jak i EBC inwestorzy spodziewają się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, czyli 0,5 procent w Wielkiej Brytanii i 1,25 procent w eurolandzie. Europa wyraźnie nie spieszy się z podwyżkami oprocentowania, co jest na rękę Rezerwie Federalnej USA. Bank Anglii ogłosi decyzję o godzinie 13:00 a EBC o 13:45.

Istotnym czwartkowym odczytem makroekonomicznym jest komunikat dotyczący zamówień w przemyśle w Niemczech w marcu, który zostanie ogłoszony o godzinie 12:00. Licząc miesiąc do miesiąca ankietowani analitycy oczekują wzrostu 0,2 procent, a ostatni odczyt przyniósł wzrost o 2,4 procent.

Warto zwrócić uwagę na wyniki kwartalne kilku spółek na Wall Street – przed sesją wyniki publikują ING i Societe Generale i to te dwie informacje mogą być kluczowe do otwarcia amerykańskiego rynku akcji. Po sesji za oceanem sprawozdania publikuje między innymi VISA.

Rynek akcji na warszawskim parkiecie otworzył się w pobliżu ostatnio notowanych poziomów. WIG20 stracił na otwarciu 0,2 procent, a mWIG40 0,3 procent.

Złotówka w relacji do euro umocniła się symbolicznie i oscyluje wokół poziomu 3,94. Kosmetyczne zmiany na rynku walutowym nie dostarczają wystarczających bodźców dla trendu na rynku akcji.

Giełda
Polski rynek akcji pod znakiem decyzji RPP
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Giełda
WIG20 w końcu w górę. Byki wróciły do gry
Giełda
Byki próbują wrócić do gry po wczorajszej porażce na GPW
Giełda
GPW pod presją z rynków europejskich
Giełda
Spadki na GPW. Niedźwiedzie nie zamierzają tanio sprzedawać skóry
Giełda
Problemy producentów leków i powrót amerykańskiej gwiazdy