Oprocentowanie obligacji skarbowych w lutym. Znamy już szczegóły

W lutym trafią na rynek papiery o terminach wykupu od 3 miesięcy do 12 lat. Ich oprocentowanie w skali roku waha się o 3 do 6,8 proc. Od 28 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Publikacja: 27.01.2025 15:36

Oprocentowanie obligacji skarbowych w lutym. Znamy już szczegóły

Foto: Adobestock

W lutym oprocentowanie rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 5,75 proc. , a 2-letnich 5,90 proc. w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 5,95 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,30 proc. 4-letnie oraz 6,55 proc. 10-letnie.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,50 proc. i 6,80 proc. w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji detalicznych minister finansów utrzymał więc na poziomie ze stycznia.

Czytaj więcej

Przewaga papierów korporacyjnych

Marże obligacji skarbowych na niezmienionym poziomie

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w lutym zero proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,15 proc. dla 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,50 proc. . Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 2 proc.

Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10-latek i wynoszą odpowiednio: 2 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,50 proc. dla 12-letnich.

Gdzie kupić obligacje oszczędnościowe?

Obligacje oszczędnościowe można kupić w oddziałach PKO BP i punktach obsługi klientów Biura Maklerskiego PKO BP lub w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Pekao. Obligacje są również dostępne przez internet w serwisach banków i aplikacji mobilnej PeoPay. Obligacje rodzinne ROS i ROD dostępne są wyłącznie w oddziałach PKO BP i POK-ach BM PKO BP.

Czytaj więcej

Wzrost rentowności skarbówek to okazja czy ostrzeżenie?
Obligacje
Zagranica sięga po SPW
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Obligacje
Obligacje. Na co mogą liczyć inwestorzy?
Obligacje
Emisji jest mniej i na gorszych warunkach, za to są większe
Obligacje
Wiosenne przetasowania
Obligacje
Wysokie potrzeby pożyczkowe wstrzymają umocnienie obligacji
Obligacje
Obligacje idą jak woda, ale rząd nie zmienia oferty