Oprocentowanie obligacji skarbowych w lutym. Znamy już szczegóły

W lutym trafią na rynek papiery o terminach wykupu od 3 miesięcy do 12 lat. Ich oprocentowanie w skali roku waha się o 3 do 6,8 proc. Od 28 stycznia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Publikacja: 27.01.2025 15:36

Oprocentowanie obligacji skarbowych w lutym. Znamy już szczegóły

Foto: Adobestock

W lutym oprocentowanie rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 5,75 proc. , a 2-letnich 5,90 proc. w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 5,95 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,30 proc. 4-letnie oraz 6,55 proc. 10-letnie.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,50 proc. i 6,80 proc. w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji detalicznych minister finansów utrzymał więc na poziomie ze stycznia.

Czytaj więcej

Przewaga papierów korporacyjnych

Marże obligacji skarbowych na niezmienionym poziomie

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w lutym zero proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,15 proc. dla 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,50 proc. . Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 2 proc.

Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10-latek i wynoszą odpowiednio: 2 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2,50 proc. dla 12-letnich.

Gdzie kupić obligacje oszczędnościowe?

Obligacje oszczędnościowe można kupić w oddziałach PKO BP i punktach obsługi klientów Biura Maklerskiego PKO BP lub w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Pekao. Obligacje są również dostępne przez internet w serwisach banków i aplikacji mobilnej PeoPay. Obligacje rodzinne ROS i ROD dostępne są wyłącznie w oddziałach PKO BP i POK-ach BM PKO BP.

Czytaj więcej

Wzrost rentowności skarbówek to okazja czy ostrzeżenie?
Obligacje
Rynek korporacyjny może się jeszcze rozkręcić
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Okres kokosów z obligacji korporacyjnych powoli się kończy
Obligacje
O czym mówi kwietniowa wyprzedaż długu USA?
Obligacje
Dług korporacyjny
Obligacje
Dobre perspektywy dla obligacji
Obligacje
Na zewnątrz zawierucha, a my w obligacjach