Obniżka stóp ograniczyła zwyżki WIG20

W trakcie czwartkowego handlu główny indeks, WIG20, zyskał 0,64%, notując1718 pkt. Przejściowo udało się przetestować 1757 pkt. jednak docelowa zniżka sektora bankowego rzutowała na główny indeks.

Publikacja: 28.05.2020 17:52

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

MWIG40 podbił o 0,06% podczas gdy sWIG80 zyskał 0,18%. Sub-indeks WIG-Banki stracił dziś 2,5% po obniżce stóp przez RPP. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,825 mld z czego 1,56 mld przypadło na sam WIG20.

Jeszcze przed startem sesji dało się wyczuć pewną ostrożność inwestorów w zakresie oceny perspektyw rynku. W środę, intra-sesyjnie, WIG20 oddał dużą część zwyżek co podbiło awersję do kupowania po coraz wyższych cenach. Globalnie jednak zachodnie indeksy kontynuowały ruch na północ na bazie oczekiwań co do „funduszu odbudowy" w ramach UE oraz odmrażania gospodarki w USA. Teoretycznie kluczowe publikacje makro z USA przyjęte zostały bez większych emocji. Zarówno wnioski o zasiłek (2,123 mln) jak i zamówienia na dobra trwałe (-17,2%) wypadły blisko prognoz. Globalnie, w tle, tli się jednak wątek powrotu napięć na linii USA-Chiny, który docelowo może rzutować na perspektywy odbicia gospodarczego.

Lokalnie na, niespodziewaną, gwiazdę sesji wyrosła RPP. Rada zdecydowała się na obniżkę stopy referencyjnej o 40pb. podczas gdy zdecydowana część rynku spodziewała się pozostawienia stóp bez zmian. Tym samym główna stopa procentowa wynosi obecnie 0,1%. Rynek został wyraźnie zaskoczony ruchem RPP. Przejściowo sub-indeks, WIG-Banki, zwyżkował dziś ponad 5%, kontynuując wczorajsze odbicie. W ciągu kilkunastu minut zameldował się jednak na -2,5% spadkach. Najmocniej dotknięte spadkami zostały walory Millennium (-6,7%) oraz Handlowego (-4,8%). Schłodzenie sektora bankowego skutecznie ograniczyło wszelkie próby podbicia WIG20. Inwestorzy zastanawiają się obecnie czy RPP jest skłonna, wzorem zagranicznych instytucji centralnych, do decyzji dot. ujemnych stóp procentowych czy może większość czynników ryzyka (związanych z wpływem % na sektor) jest już w cenach. Ponadto na szerokim rynku warto wspomnieć o ponad 4% podbiciu akcji CDR (korekta wczorajszej zniżki). Najmocniejsze zwyżki, na szerokim rynku, zanotowały dziś akcje KCI (+30%) oraz KG Efekt (+27%). Na drugiej stronie tabeli widniały walory Rubiconu (-22%) oraz Herkulesa (-11,8%). W obydwu przypadkach była to korekta ostatnich mocnych wzrostów na akcjach.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsze ograniczenie zwyżek WIG20 wykazują analogię z wczorajszym ruchem (choć powody były inne). Niemniej zakres 1700 pkt., wybicia z ostatniej konsolidacji, zostaje podtrzymany. Nie przekreśla to więc scenariusza podążania za rynkami bazowymi.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów