Silne podbicie WIG20

Kończący się tydzień już dostarczył inwestorom sporo emocji. Podwyższona zmienność to efekt informacji od banków centralnych na całym świecie, a także danych makro z głównych gospodarek.

Publikacja: 16.12.2021 18:08

Silne podbicie WIG20

Foto: Adobestock

Nastroje inwestorów w dwóch poprzednich dniach były skrajnie różne. W środę WIG20 finiszował 2,3 proc. pod kreską. Z kolei w czwartek od rana przewagę mieli kupujący. Zielono było jednak na większości europejskich giełd. Zdecydowana poprawa nastrojów na Starym Kontynencie była pokłosiem posiedzenia Fedu, które nie przyniosło żadnych zaskoczeń inwestorom i bardzo udanej sesji w Stanach Zjednoczonych. Dodajmy, że spokojnie reagował także rynek długu za oceanem.

Już w pierwszej godzinie handlu WIG20 zyskiwał około 1,5 proc., docierając powyżej 2190 pkt. Indeks dużych spółek był napędzany hamulcowymi z poprzednich dni – mocno zwyżkowały Allegro, JSW czy KGHM. Kolejne godziny przynosiły tylko umocnienie strony popytowej. Zaraz po półmetku WIG20 wzniósł się w okolice 2210–2215 pkt, co oznaczało odrobienie strat z poprzedniego dnia. Ostatecznie indeks blue chips finiszował ze zwyżką o około 2,45 proc., tj. na blisko 2214 pkt. Na czele dużych spółek do końca dnia utrzymały się wspomniane JSW, Allegro oraz KGHM, które w pierwszej części tygodnia przynosiły raczej zawód inwestorom. Handlowa spółka znów ściągnęła największe zainteresowanie i była liderem pod względem obrotów.

Z ponad 2-proc. zwyżką handel zakończył także mWIG40, który miał za sobą serię trzech mocno spadkowych dni. Nad kreską finiszował też sWIG80.

Mocno pozytywne nastroje utrzymały się również na innych rynkach w Europie. Szerokie grono indeksów zyskiwało ponad 2 proc., natomiast niemiecki DAX plasował się w połowie stawki, ze zwyżką o około 1 proc. Tymczasem handel w USA ruszył w gorszych nastrojach. S&P 500 był lekko pod kreską, ale o ponad 1 proc. zniżkował Nasdaq.

Podwyższona zmienność nie omija także rynku surowców. W czwartek złoto zwyżkowało o ponad 1 proc., a cena baryłki ropy rosła o 2,74 proc.

Na krajowym rynku obligacji skarbowych od dłuższego czasu jest za to całkiem spokojnie. Rentowności papierów dziesięcioletnich utrzymują się między 3 a 3,3 proc. Zarządzający przyznają, że grudzień powinien być już znacznie spokojniejszy jeśli chodzi o saldo napływów do krajowych funduszy dłużnych.

W czwartek odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnym, jednak w ocenie analityków trudno mówić o jastrzębich ruchach. Jak zapowiedziano, EBC nie oczekuje podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku. Skup aktywów w ramach pandemicznego QE ma być co prawda wolniejszy, ale jednocześnie po jego zakończeniu, zwykły program skupu aktywów ma zostać znacznie powiększony, a następnie powoli zmniejszany. ECB do tego podniósł prognozę inflacji na 2022 r. do 3,2 proc. z 1,7 proc., w 2023 r. do 1,8 proc. z 1,5 proc.

Giełda
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Giełda
Powolne uspokojenie po cłach
Giełda
Popyt wygrywa kolejny tydzień
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą
Giełda
Warszawa nie wystraszyła się Jankesów