„Zakładamy, że w 2025 r. polskie akcje mogą być atrakcyjnym kierunkiem inwestycji. Zarówno nominalnie, jak i w odniesieniu do rynków wchodzących, polskie akcje są atrakcyjnie wyceniane. Indeks WIG handluje się na niskim poziomie mnożnika C/Z (8-krotności), a więc poniżej swojej wieloletniej średniej” – wskazuje Santander TFI w prognozach na 2025 r. Zarządzający przypominają też, że stopa wypłacanych dywidend znajduje się na najwyższym poziomie w historii (powyżej 5,5 proc.), zaś środki z wypłacanych zysków spółek powinny w dużej mierze zostać reinwestowane na GPW.
W Polsce tanio, w USA drogo
Sytuacja gospodarcza Polski w ocenie Santandera TFI jest relatywnie stabilna, a dystrybucja środków z KPO powinna dodatkowo wspierać jej rozwój i wzrost zysków spółek notowanych na GPW. „Po okresie odbudowy oszczędności przez gospodarstwa domowe, aktywność gospodarcza powinna być także wspierana przez konsumpcję prywatną. Wszystko to pozwala na optymizm w stosunku do lokalnego rynku akcji, gdzie wyceny powinny podążać w ślad za rosnącymi zyskami notowanych przedsiębiorstw. Dodatkowo, ewentualne zawieszenie działań wojennych w Ukrainie byłoby znakomitym argumentem dla zdjęcia premii za ryzyko geopolityczne kraju przyfrontowego jakim jest Polska” – czytamy.
Santander TFI szuka okazji inwestycyjnych w sektorach cyklicznych, które mogą zyskiwać na szybszym wzroście gospodarczym w Polsce. Kluczowy dla GPW pozostaje sektor bankowy gdzie niskie wyceny i rosnące zyski, nawet przy prognozowanych cięciach stóp procentowych, są dodatkowo wspierane przez atrakcyjne dywidendy. Spółki konsumenckie również prezentują potencjał, korzystając z popytu po okresie odbudowy oszczędności gospodarstw domowych. Spodziewane obniżki stóp procentowych mogą z kolei przyciągnąć uwagę inwestorów do sektora nieruchomości mieszkaniowych.
Według zarządzających amerykańska gospodarka ma się wciąż bardzo dobrze, jednak wymagające wyceny powodują, że potencjał wzrostu wydaje się nieco ograniczony. „Jednak właśnie tam można znaleźć najbardziej innowacyjne spółki i te które najbardziej korzystają na trendzie Sztucznej Inteligencji. To wciąż silny strukturalny trend. Chociaż preferujemy polskie akcje to uważamy, że warto cześć aktywów mieć ulokowanych również na tym rynku.
Fundusze obligacji pokonają inflację
Eksperci Santandera TFI zwracają też uwagę na wysokie rentowności obligacji. „Obecnie wydaje się, że podjęcie decyzji o wznowieniu cyklu obniżek stóp procentowych wciąż jest możliwe jeszcze w I połowie 2025. Natomiast same obniżki prawdopodobnie mogą zapaść w połowie roku lub dopiero na jesieni” - czytamy. Jak podano, wysoka bieżąca rentowność portfeli funduszy dłużnych krótkoterminowych w połączeniu z niską zmiennością ich stóp zwrotu oznacza, że bardzo korzystna relacja zysku do ryzyka tych produktów utrzyma się i w 2025 r. „Co więcej stopy procentowe na rynku pieniężnym, które w bardzo dużym stopniu determinują stopy zwrotu najbardziej konserwatywnych produktów dłużnych, powinny w najbliższych kwartałach przewyższać inflację” – ocenia towarzystwo.