„Polskie TFI rozpoczęły już włączanie aspektów ESG do swoich procesów i polityk zarówno na poziomie działalności TFI, jak i zarządzanych funduszy, jednak jest to stosunkowo wczesny etap tego procesu, a zakres i rodzaj uwzględnianych czynników oraz stosowane podejście zależą często od indywidualnej polityki inwestycyjnej konkretnego funduszu bądź towarzystwa” - czytamy raporcie CFA Poland na temat ESG w polskich funduszach inwestycyjnych. To pierwszy tego typu dokument w Polsce. Z raportu wynika, że działania TFI są motywowane przede wszystkim zewnętrznie, głównie przez wprowadzane wymogi regulacyjne, w mniejszym stopniu przez oczekiwania klientów lub innych interesariuszy. Oczekiwania klientów są już odczuwalne przez połowę ankietowanych, ale problemem jest znaczny stopień braku znajomości preferencji klientów w zakresie zrównoważonego inwestowania przez TFI.
TFI jak na razie stosują
proste metody, takie jak polityka wykluczeń czy też limity
inwestycyjne oraz przede wszystkim opierają się na ratingach ESG.
„Przy czym w oczy rzuca się duża liczba podmiotów, które nie
wykluczyły lub nie zrezygnowały jeszcze z żadnej inwestycji w
zawiązku z niedostatkami w czynnikach ESG mimo deklarowania tej
techniki jako jednej z najważniejszych” - czytamy.
Czytaj więcej
Fundusze inwestycyjne znów mogą sobie pozwolić na zakupy akcji polskich spółek.
Zdaniem autorów raportu najważniejsze wyzwania w skutecznym wdrażaniu aspektów ESG w praktyce inwestycyjnej to brak lub niska jakość informacji ze strony emitentów (w tym brak ratingów ESG). W tym zakresie duże nadzieje wiążę się z wchodzącymi niedługo w życie regulacjami dot. raportowania niefinansowego.
Rynek ESG polskich funduszy inwestycyjnych znajduje się obecnie w fazie początkowego rozwoju. Wraz z implementacją rozporządzenia SFDR w marcu 2021 r. rozpoczął się proces tworzenia lub przekształcania istniejących funduszy w fundusze spełniające wymogi art. 8 lub 9 tego dokumentu, czyli zdefiniowane jako „jasno” lub „ciemnozielone” fundusze inwestycyjne. Aktualnie dwie trzecie badanych towarzystw posiada w ofercie od jednego do kilku funduszy w rozumieniu art. 8 lub art. 9 SFDR, zaś 33 proc. polskich TFI nie oferuje żadnego „zielonego” produktu zgodnego z SFDR. Wartość aktywów ulokowanych przez te fundusze w większości waha się w przedziale między 1 a 10 proc. łącznych aktywów danego TFI, zaś udział powyżej 10 proc. potwierdziły jedynie 3 podmioty.