Wiele funduszy polskich akcji ma w benchmarku WIG20, który w tym roku razi słabością. Części zarządzającym udało się go jednak wyraźnie pokonać.
Fundusze ogółem lepiej od WIG20
Do WIG20 przylgnęła już łatka najgorszego indeksu na świecie w tym roku. Jak na razie całkowicie zasłużenie, bo jego wynik po nieco ponad ośmiu miesiącach tego roku to 35-proc. strata, choć w drugiej połowie mijającego tygodnia popyt zaczynał łapać równowagę przy ogólnej poprawie nastrojów na globalnych rynkach. W czwartek WIG20 próbował wrócić w okolice 1500 pkt. Fundusze akcji polskich z reguły wyglądają w tym roku lepiej od indeksu blue chips. W grupie akcji polskich szerokiego rynku średnia strata według najnowszych wycen sięga 26,6 proc. i jest to w porównywalnym okresie o 9,3 pkt proc. wynik lepszy od WIG20 (oraz o 3,6 pkt proc. lepszy od WIG) – wynika z danych serwisu Analizy Online. Dla porównania w gronie funduszy małych i średnich spółek przeciętna stopa zwrotu to 23,2-proc. strata, przy czym sWIG80 w tym samym czasie był 17 proc. pod kreską, a mWIG40 27,4 proc. na minusie.
Fundusze indeksowe na WIG20 najsłabsze
Wśród produktów „misiowych” najgorzej w tym roku wypada Skarbiec Małych i Średnich Spółek z wynikiem 28,8 proc. pod kreską (wycena na 6 września). Od lidera, czyli BNP Paribas Małych i Średnich Spółek, dzieli go aż 17,5 pkt proc. Wśród produktów szerokiego rynku najsłabiej prezentuje się NN Indeks Odpowiedzialnego Inwestowania z wynikiem 33,7 proc. poniżej zamknięcia z końca 2021 r. W tej grupie numerem jeden jest BPS Akcji, który wypracował stopę zwrotu o 18,2 proc. wyższą niż fundusz z oferty NN IP TFI, który ma za zadanie odzwierciedlać ruchy WIG-ESG (wspomniany fundusz BPS TFI nie posiada benchmarku). Drugi najsłabszy fundusz akcji polskich to PKO Akcji Rynku Polskiego, którego benchmark to w 75 proc. WIG20, a w 25 proc. mWIG40. Jak podaje PKO TFI, jest to „fundusz indeksowy zarządzany aktywnie. Jego celem jest osiągnięcie stopy zwrotu równej benchmarkowi, ale portfel nie odzwierciedla bezpośrednio składu benchmarku. Jak na razie wynik tej kombinacji to 32,6 proc. straty w tym roku i jedno z ostatnich miejsc w tabeli. Będąc przy produktach o indeksowym charakterze, warto także wspomnieć o inPZU Akcje Polskie O, dla którego benchmarkiem w 70 proc. jest WIG20 Total Return (powiększony o dywidendy) oraz mWIG40 Total Return. Jego stopa zwrotu jest tylko o 0,7 pkt proc. wyższa niż wspomnianego produktu PKO TFI. Fundusz TFI PZU jest nieco tańszy dla inwestora. Niestety wygląda na to, że w przypadku indeksu polskich dużych spółek inwestowanie o charakterze pasywnym nie jest do końca dobrym pomysłem. Pokazuje to także wspólny produkt Bety Securities i AgioFunds TFI, czyli Beta ETF WIG20TR, który na zakończenie sesji z 6 września liczył 33,8 proc. zniżki (przy 34,3-proc. spadku benchmarku).