Norweski fundusz trzykrotnie większy od gospodarki kraju na dużym minusie

Norweski państwowy fundusz majątkowy o wartości 1,3 biliona dolarów stracił w pierwszym kwartale 74 miliardy dolarów po inwazji Rosji na Ukrainę, blokadzie w Szanghaju i wzroście inflacji na rynkach.

Publikacja: 21.04.2022 15:37

Norweski fundusz trzykrotnie większy od gospodarki kraju na dużym minusie

Foto: Adobe Stock

Największy na świecie Norway’s Sovereign Wealth Fund odnotował stratę w wysokości 653 miliardów koron norweskich (74,2 miliarda dolarów) w pierwszym kwartale 2022 roku, gdy wojna na Ukrainie i inne globalne wydarzenia uderzyły w akcje i obligacje.

Zwrot z inwestycji funduszu o wartości 1,3 bln USD wyniósł 4,9 proc. w okresie styczeń-marzec, co nadal było o 0,66 punktu procentowego lepsze niż zwrot z indeksu porównawczego funduszu.

– Pierwszy kwartał charakteryzował się zawirowaniami geopolitycznymi, które odbiły się również na rynkach – napisał wiceprezes Trond Grande z Norges Bank Investment Management, który zarządza funduszem. – Zwrot był ujemny zarówno dla akcji, jak i stałego dochodu, ale pozytywny dla nienotowanych na giełdzie nieruchomości – stwierdził. Strata na akcjach wyniosła 5,2 proc. i 4,8 proc. na inwestycjach o stałym dochodzie. Nienotowane na giełdzie udziały w nieruchomościach zyskały 4,1 proc.

Łącznie na koniec marca 70,9 proc. aktywów funduszu było zainwestowane w akcje, 26,3 proc. w instrumenty o stałym dochodzie, 2,7 proc. w nienotowane nieruchomości, a 0,1 proc. w nienotowaną na giełdzie infrastrukturę energii odnawialnej.

Fundusz jest obecnie trzykrotnie większy od gospodarki Norwegii i odpowiada ośmiokrotności tego, co norweski rząd planuje wydać w 2022 r.

Na przełomie marca i kwietnia norweskie ministerstwo finansów zasugerowało, że fundusz powinien skłonić 9300 firm, w które inwestuje, do przyjęcia celów zerowej emisji dwutlenku węgla netto i dać przykład czołowego inwestora dostosowującego się do zmian klimatycznych.

Sugestia ta nastąpiła po tym, jak powołana przez rząd komisja stwierdziła w sierpniu, że fundusz powinien naciskać na firmy, w których posiada udziały, aby ostatecznie obniżyły emisje gazów cieplarnianych do zera do 2050 r., zgodnie z porozumieniem paryskim.

Fundusz miałby też przeprowadzić testy warunków skrajnych swojego portfela, w tym w scenariuszu, w którym globalne temperatury wzrosną o 1,5 stopnia Celsjusza, podało ministerstwo w corocznej rekomendacji dla parlamentu.

Fundusze inwestycyjne
Książkowe wyniki funduszy. Koniec półrocza w mocnym stylu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Fundusze inwestycyjne
Skromnie z ETF-ami na polskie akcje
Fundusze inwestycyjne
Fundusze ESG wreszcie zazieleniły portfele inwestorów
Fundusze inwestycyjne
Globalni zarządzający wciąż stawiają na spółki wzrostowe
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Fundusze inwestycyjne
Europejskie spółki się wybronią, ale zmienność wzrośnie
Fundusze inwestycyjne
Spotkania w duchu nadziei na złapanie byka za rogi