Rodzimy sektor M&A dojrzewa, czego przejawem jest jego profesjonalizacja. Z badania, które przeprowadziło KPMG wśród funduszy PE, wynika, że jakość otrzymywanych ofert inwestycyjnych się poprawia. Potencjalne spółki portfelowe są coraz lepiej przygotowane i mają jasno sprecyzowane strategie. Rośnie też wiedza firm na temat sposobu funkcjonowania podmiotów z sektora PE/VC. Fundusze i przedsiębiorcy sięgają po rady doradców, dzięki czemu udaje się zminimalizować poziom ryzyka w zawieranych transakcjach. Jest to szczególnie istotne w obliczu coraz większego skomplikowania biznesu: gros firm działa na zagranicznych rynkach i wchodzi w skład złożonych grup kapitałowych.
Wsparcie dla obu stron
Korzystanie z porad w kwestiach prawnych czy podatkowych to swego rodzaju inwestycja – kosztuje, ale potem procentuje. Z punktu widzenia funduszu zwiększa się szansa na to, że przeznaczy on swoje środki na dobrze wybrane aktywo, a po założonym czasie wyjdzie z inwestycji, osiągając atrakcyjną stopę zwrotu. Doradca przeprowadza analizy rynkowe, opracowuje materiały informacyjne oraz identy?kuje potencjalne możliwości inwestycyjne. Następnie pomaga zrealizować wybraną transakcję, przy czym jego rola wcale nie musi się kończyć w tym miejscu, ale może trwać przez dłuży okres, aż do momentu wyjścia funduszu z inwestycji.
Doradcy pomagają także drugiej stronie – czyli właścicielom firm. Znając ich sytuację i wiedząc, czego oczekują (czy szukają inwestora aktywnego czy pasywnego, jakiej kwoty się spodziewają), są w stanie zaproponować im najbardziej korzystne dla nich opcje, a następnie prowadzą za rękę przy negocjacjach i przy skomplikowanym procesie finalizacji transakcji, co szczególnie dla prywatnych przedsiębiorców ma niebagatelne znaczenie.
Czas na inwestycje
Eksperci oczekują dalszego wzrostu zaangażowania kapitału VC/PE w Polsce. Podkreślają, że z jednej strony zjawisko to spowodowane jest nabieraniem doświadczenia w zarządzaniu takim kapitałem przez lokalne grupy menedżerów. Natomiast z drugiej strony mamy do czynienia z postępującą akumulacją kapitału. Jego koszt jest teraz relatywnie niski i z tego punktu widzenia to dobry czas na zwiększenie zaangażowania w polskie aktywa. Eksperci wskazują również, że w pewnych segmentach, w szczególności w zakresie inwestycji w małe i średnie przedsiębiorstwa, kapitał PE zyskuje szerokie wsparcie od instytucji publicznych, takich jak wcześniej Krajowy Fundusz Kapitałowy, a teraz Polski Fundusz Rozwoju. Istotne środki przeznaczone na wspieranie inwestycji w MŚP posiadają także instytucje samorządowe, które poszukują jako koinwestorów właśnie funduszy PE/VC. Nie do przecenienia jest też rola aniołów biznesu, czyli zamożnych osób prywatnych, które najczęściej przy współudziale funduszy PE/VC angażują swoje środki na inwestycje, służąc także wiedzą i doświadczeniem. Eksperci są przekonani, że takich transakcji będzie coraz więcej.