Dobra passa krajowych indeksów zdaje się nie mieć końca. Za nami kolejna sesja, która obfitowała w nowe rekordy hossy. Indeks największych firm WIG20 wspiął się na nowy kilkunastoletni szczyt – jest już bardzo blisko 2800 pkt. Z kolei wskaźnik szerokiego rynku WIG, poprawiając piątkowy rekord wszech czasów, jest na dobrej drodze do przebicia 100 tys. pkt. Po pokonaniu w poniedziałek 98 tys. pkt do osiągnięcia tego celu zostało mu już raptem niecałe 2 proc. Optymizmem może napawać fakt, że hossa coraz mocniej rozlewa się po rynku, co pozwoliło wspiąć się indeksom średnich i małych spółek mWIG40 i sWIG80 na nowe szczyty.
Polskie akcje na celowniku
Pozytywne zachowanie krajowych indeksów wpisuje się w dobre nastroje na pozostałych europejskich rynkach akcji, które w tym roku nie mają większych problemów z kontynuowaniem zeszłorocznych wzrostów. – Europejskie parkiety akcji mają wyjątkowo mocny początek roku. Zwracają uwagę w szczególności stopy zwrotu na tle USA. Nasz parkiet jest jednym z najmocniejszych rynków akcji w UE, licząc stopy zwrotu od początku 2025 r. Tym samym WIG nadgonił słabszy okres z minionego roku – zauważa Maciej Bobrowski, szef analityków DM BDM. – W tym roku widzimy bardzo mocne zachowanie wskaźnika WIG-banki. WIG20 jest zdecydowanie mocniejszy niż sWIG80. To wskazuje, że przychylniejszym okiem na GPW spojrzeli inwestorzy zagraniczni – wyjaśnia.
Czytaj więcej
Popyt na warszawskiej giełdzie nie odpuszcza. Poniedziałkowa sesja przyniosła nowe rekordy indeksów.
Na tle Europy szczególnie dobrze wypadają rynki naszego regionu, które jeszcze do niedawna były omijane przez inwestorów zagranicznych. Wraz z dojściem do władzy Trumpa sytuacja zmieniła się jednak na ich korzyść. Inwestorzy duże nadzieje pokładają w negocjacjach pokojowych zmierzających do zakończenia wojny w Ukrainie. Ich efekt jest trudny do przewidzenia, ale rynek zdaje się zakładać pozytywny scenariusz, co sprzyja zmniejszeniu ryzyka geopolitycznego w naszym regionie i zwiększeniu zaufania m.in. do polskich aktywów. – Głównym impulsem poprawy nastrojów na GPW jest potencjalne zmniejszenie ryzyka geopolitycznego. W szczególności jakościową zmianą dla oceny perspektyw WIG mogą być informacje o zawarciu porozumienia pomiędzy USA i Rosją. Przy założeniu, że warunki zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie nie będą, z punktu widzenia przyszłego bezpieczeństwa Polski, fatalną wiadomością, spodziewamy się utrwalenia poprawy nastawienia do regionu CEE – uważa Bobrowski.