Popyt w Warszawie nie odpuszcza

Końca zwyżek na warszawskiej giełdzie jak na razie nie widać. Mamy znów rekordy hossy głównych indeksów.

Publikacja: 17.03.2025 21:23

Popyt w Warszawie nie odpuszcza

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Dobra passa krajowych indeksów zdaje się nie mieć końca. Za nami kolejna sesja, która obfitowała w nowe rekordy hossy. Indeks największych firm WIG20 wspiął się na nowy kilkunastoletni szczyt – jest już bardzo blisko 2800 pkt. Z kolei wskaźnik szerokiego rynku WIG, poprawiając piątkowy rekord wszech czasów, jest na dobrej drodze do przebicia 100 tys. pkt. Po pokonaniu w poniedziałek 98 tys. pkt do osiągnięcia tego celu zostało mu już raptem niecałe 2 proc. Optymizmem może napawać fakt, że hossa coraz mocniej rozlewa się po rynku, co pozwoliło wspiąć się indeksom średnich i małych spółek mWIG40 i sWIG80 na nowe szczyty.

Polskie akcje na celowniku

Pozytywne zachowanie krajowych indeksów wpisuje się w dobre nastroje na pozostałych europejskich rynkach akcji, które w tym roku nie mają większych problemów z kontynuowaniem zeszłorocznych wzrostów. – Europejskie parkiety akcji mają wyjątkowo mocny początek roku. Zwracają uwagę w szczególności stopy zwrotu na tle USA. Nasz parkiet jest jednym z najmocniejszych rynków akcji w UE, licząc stopy zwrotu od początku 2025 r. Tym samym WIG nadgonił słabszy okres z minionego roku – zauważa Maciej Bobrowski, szef analityków DM BDM. – W tym roku widzimy bardzo mocne zachowanie wskaźnika WIG-banki. WIG20 jest zdecydowanie mocniejszy niż sWIG80. To wskazuje, że przychylniejszym okiem na GPW spojrzeli inwestorzy zagraniczni – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Rozpędzony WIG dotarł już do 98 tys. pkt

Na tle Europy szczególnie dobrze wypadają rynki naszego regionu, które jeszcze do niedawna były omijane przez inwestorów zagranicznych. Wraz z dojściem do władzy Trumpa sytuacja zmieniła się jednak na ich korzyść. Inwestorzy duże nadzieje pokładają w negocjacjach pokojowych zmierzających do zakończenia wojny w Ukrainie. Ich efekt jest trudny do przewidzenia, ale rynek zdaje się zakładać pozytywny scenariusz, co sprzyja zmniejszeniu ryzyka geopolitycznego w naszym regionie i zwiększeniu zaufania m.in. do polskich aktywów. – Głównym impulsem poprawy nastrojów na GPW jest potencjalne zmniejszenie ryzyka geopolitycznego. W szczególności jakościową zmianą dla oceny perspektyw WIG mogą być informacje o zawarciu porozumienia pomiędzy USA i Rosją. Przy założeniu, że warunki zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie nie będą, z punktu widzenia przyszłego bezpieczeństwa Polski, fatalną wiadomością, spodziewamy się utrwalenia poprawy nastawienia do regionu CEE – uważa Bobrowski.

GPW sprzyja gospodarka

Jak zauważają analitycy, w 2025 r. zdecydowanie najlepiej sobie radzą największe i najpłynniejsze spółki, co potwierdza tezę, że za wzrostami indeksów w Warszawie stoją inwestorzy zagraniczni. – Jeśli chodzi o czynniki, które przekonały inwestorów do polskich akcji, to są one mieszanką geopolityki i makroekonomii – uważa Konrad Księżopolski, dyrektor wykonawczy w Haitong Banku. W przypadku geopolityki jego zdaniem kluczowe znaczenie mają m.in. wzrost oczekiwań inwestorów związany z końcem wojny w Ukrainie oraz wzrost wydatków na zbrojenia w Europie, który daje nadzieje na pobudzenie europejskich gospodarek. Jeśli chodzi o czynniki makro, wskazuje na poprawiające się perspektywy krajowej gospodarki. – Z jednej strony jest oczekiwanie na sukcesywne odbudowywanie się pozycji konsumenta. A z drugiej zapowiedziane przez rząd przyspieszenie inwestycji, co powinno wesprzeć gospodarkę. Utrzymująca się inflacja na podwyższonym poziomie raczej odsuwa w czasie obniżki stóp procentowych, co jest argumentem sprzyjającym bankom, które stanowią lwią część indeksów na GPW – wskazuje ekspert. Jego zdaniem jest szansa, że hossa zostanie z nami na dłużej. – O ile czynniki geopolityczne i fundamentalne się wyraźnie nie pogorszą, trend wzrostowy może się utrzymać. Ale po tak silnym wzroście indeksów od początku 2025 r. należy także się liczyć z tym, że może nadejść korekta – zauważa Księżopolski.

Finanse
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Skarbiec Holding przejął Noble Securities
Finanse
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera
Finanse
Misja, wizja, halucynacja – dlaczego trzeba mierzyć siły na zamiary?
Finanse
Piątek na rynku: Chińskie cła, JSW i ZUS, 11 bit szuka odbicia
Finanse
Burza wokół systemu giełdowego. Ostre starcie byłego prezesa GPW i szefa IDM