Dodatkowe konsultacje bez wskaźnika WIRON

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) uruchomił dodatkową rundę konsultacji ws. rodziny wskaźników WIRF i nie będzie dalej konsultował wskaźników WIRON ani WRR.

Publikacja: 04.10.2024 12:48

Dodatkowe konsultacje bez wskaźnika WIRON

Foto: AdobeStock

Wskaźnik WIRON nie został wybrany do dodatkowej rundy konsultacji, ponieważ w toku jego obserwacji dało się zauważyć jego najwyższą zmienność w stosunku do innych analizowanych indeksów i wynikające z tego najniższe prawdopodobieństwo wykreowania płynnego rynku instrumentów pochodnych.

W konsultacji indeksy z rodziny WIRF

"Mając na uwadze dążenie do dotrzymania, określonego na koniec 2027 roku, finalnego momentu konwersji wskaźników referencyjnych w Polsce, Komitet Sterujący NGR zdecydował się ująć w dodatkowej rundzie konsultacji publicznych cztery indeksy i propozycje indeksów z rodziny indeksów WIRF. W dalszym toku konsultacji nie będą uwzględnione wskaźnik WIRON, WIRON+ ani WRR" - podano w komunikacie KS NGR.

"Zgodnie z wyrażonymi w poprzedniej rundzie konsultacji publicznych oczekiwaniami do dotychczas analizowanych: propozycji indeksów WIRF oraz WIRF+ dodano WIRF- i WIRF+/-, które stanowią modyfikacje pierwotnie analizowanych propozycji indeksów po wyeliminowaniu z ich zasobu informacyjnego transakcji depozytowych Pozostałych Instytucji Finansowych (PIF)" - dodano.

Dodatkowe konsultacje trwają do końca października. Jak podał KS NGR, na chwilę obecną propozycja indeksu WRR, jak i jego modyfikacje, nie będą przedmiotem dalszych konsultacji. Jak jednak zauważono, prace nad tego typu indeksem powinny być prowadzone a docelowo, w przyszłości, taki indeks mógłby być stosowany jako alternatywny dla indeksu, który zastąpi wskaźnik referencyjny WIBOR.

Konieczne wzmocnienie rynku transakcji warunkowych repo

Instytucje i podmioty reprezentowane w pracach Komitetu Sterującego NGR (MF, NBP, UKNF, BFG, GPW Benchmark, BondSpot oraz środowisko bankowe) zadeklarowały potrzebę dalszej pogłębionej dyskusji nad zidentyfikowanymi barierami dalszego rozwoju rynku transakcji warunkowych repo w Polsce i możliwością realizacji sformułowanych w tym zakresie postulatów.

"Komitet Sterujący NGR uznaje za bardzo istotne prowadzenie dalszych intensywnych działań mających na celu stworzenie ram do dalszego rozwoju i wzmocnienia rynku transakcji warunkowych repo, umożliwiającego stosowanie indeksu dla tego segmentu rynku pieniężnego w przyszłości jako alternatywnego wskaźnika stopy procentowej dla PLN. Za pożądane uznaje się zwiększenie udziału transakcji realizowanych w systemie obrotu oraz odchodzenie od transakcji sell-buy-back na rzecz transakcji warunkowych repo, a także stopniowe przenoszenie aktywności z rynku OTC na rynek regulowany lub ASO" - napisano w komunikacie. Komitet informuje, że na chwilę obecną zidentyfikowano potrzebę dokonania zbyt wielu wieloaspektowych działań, o bardzo zróżnicowanym charakterze (zarówno prawnym, systemowym, jak i operacyjnym), których realizację, zarówno pod kątem czasu trwania jak i spodziewanych efektów, trudno przewidzieć.

Niektórzy uczestnicy konsultacji wyraźnie wskazali, że rozwijający się segment rynku nigdy nie zostałby wybrany jako podstawa wskaźnika zastępującego na świecie. Ponadto, jak wynika z dokumentu FSB "Reforming Major Interest Rate Benchmarks", wskaźniki nie powinny być oparte na rynkach o niskim poziomie aktywności.

Finanse
Zysk w Skarbcu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Piątek na rynku: Asseco blisko rekordu, Kęty poprawiają wyniki, InPost szarżuje
Finanse
PZU: holding zamiast Grupy. A banki?
Finanse
Czwartek na GPW: Rekord PZU, KGHM bez przełomu, Ryvu z potencjałem
Finanse
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Finanse
GPW zakłada wyższe inwestycje, głównie w IT