Dodatkowe konsultacje bez wskaźnika WIRON

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (KS NGR) uruchomił dodatkową rundę konsultacji ws. rodziny wskaźników WIRF i nie będzie dalej konsultował wskaźników WIRON ani WRR.

Publikacja: 04.10.2024 12:48

Dodatkowe konsultacje bez wskaźnika WIRON

Foto: AdobeStock

Wskaźnik WIRON nie został wybrany do dodatkowej rundy konsultacji, ponieważ w toku jego obserwacji dało się zauważyć jego najwyższą zmienność w stosunku do innych analizowanych indeksów i wynikające z tego najniższe prawdopodobieństwo wykreowania płynnego rynku instrumentów pochodnych.

W konsultacji indeksy z rodziny WIRF

"Mając na uwadze dążenie do dotrzymania, określonego na koniec 2027 roku, finalnego momentu konwersji wskaźników referencyjnych w Polsce, Komitet Sterujący NGR zdecydował się ująć w dodatkowej rundzie konsultacji publicznych cztery indeksy i propozycje indeksów z rodziny indeksów WIRF. W dalszym toku konsultacji nie będą uwzględnione wskaźnik WIRON, WIRON+ ani WRR" - podano w komunikacie KS NGR.

"Zgodnie z wyrażonymi w poprzedniej rundzie konsultacji publicznych oczekiwaniami do dotychczas analizowanych: propozycji indeksów WIRF oraz WIRF+ dodano WIRF- i WIRF+/-, które stanowią modyfikacje pierwotnie analizowanych propozycji indeksów po wyeliminowaniu z ich zasobu informacyjnego transakcji depozytowych Pozostałych Instytucji Finansowych (PIF)" - dodano.

Dodatkowe konsultacje trwają do końca października. Jak podał KS NGR, na chwilę obecną propozycja indeksu WRR, jak i jego modyfikacje, nie będą przedmiotem dalszych konsultacji. Jak jednak zauważono, prace nad tego typu indeksem powinny być prowadzone a docelowo, w przyszłości, taki indeks mógłby być stosowany jako alternatywny dla indeksu, który zastąpi wskaźnik referencyjny WIBOR.

Konieczne wzmocnienie rynku transakcji warunkowych repo

Instytucje i podmioty reprezentowane w pracach Komitetu Sterującego NGR (MF, NBP, UKNF, BFG, GPW Benchmark, BondSpot oraz środowisko bankowe) zadeklarowały potrzebę dalszej pogłębionej dyskusji nad zidentyfikowanymi barierami dalszego rozwoju rynku transakcji warunkowych repo w Polsce i możliwością realizacji sformułowanych w tym zakresie postulatów.

"Komitet Sterujący NGR uznaje za bardzo istotne prowadzenie dalszych intensywnych działań mających na celu stworzenie ram do dalszego rozwoju i wzmocnienia rynku transakcji warunkowych repo, umożliwiającego stosowanie indeksu dla tego segmentu rynku pieniężnego w przyszłości jako alternatywnego wskaźnika stopy procentowej dla PLN. Za pożądane uznaje się zwiększenie udziału transakcji realizowanych w systemie obrotu oraz odchodzenie od transakcji sell-buy-back na rzecz transakcji warunkowych repo, a także stopniowe przenoszenie aktywności z rynku OTC na rynek regulowany lub ASO" - napisano w komunikacie. Komitet informuje, że na chwilę obecną zidentyfikowano potrzebę dokonania zbyt wielu wieloaspektowych działań, o bardzo zróżnicowanym charakterze (zarówno prawnym, systemowym, jak i operacyjnym), których realizację, zarówno pod kątem czasu trwania jak i spodziewanych efektów, trudno przewidzieć.

Niektórzy uczestnicy konsultacji wyraźnie wskazali, że rozwijający się segment rynku nigdy nie zostałby wybrany jako podstawa wskaźnika zastępującego na świecie. Ponadto, jak wynika z dokumentu FSB "Reforming Major Interest Rate Benchmarks", wskaźniki nie powinny być oparte na rynkach o niskim poziomie aktywności.

Finanse
Solidne wyniki PZU mimo powodzi
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Finanse
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Finanse
„Parkiet” prezentuje nową ofertę prenumeraty. Wyjątkowa propozycja dla inwestorów
Finanse
Giełda stawia na długodystansowców
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Finanse
Jakie kredyty hipoteczne preferują Polacy? Przeważa jedna opcja
Finanse
GPW: strategia, ETF-y i kontrola kosztów