Stopy procentowe. Jaką decyzję podejmie RPP

Nikt nie spodziewa się zmiany w polityce pieniężnej, główna stopa procentowa najpewniej zostanie na poziomie 5,75 proc.

Publikacja: 02.07.2024 13:39

Stopy procentowe. Jaką decyzję podejmie RPP

Foto: Adobe Stock

Dziś rusza dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (2-3 lipca), a decyzja co do wysokości stóp procentowych w Polsce zapadnie w środę. Ekonomiści są zgodni, że RPP utrzyma obecny poziom stóp po raz dziewiąty z rzędu – wskazują na to wszyscy analitycy (21 zespołów) biorących udział w comiesięcznej ankiecie „Parkietu”. Główna stopa, referencyjna pozostanie więc na poziomie 5,75 proc.

Dlaczego RPP nie chce obniżać stóp

- Dzień później prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej powinien utrzymać ostry, jastrzębi ton i nie dopuścić do pojawiania się wiary w możliwość szybkich obniżek kosztu pieniądza – komentuje Bartosz Sawicki, analityk fintechu Cinkciarz.pl.

Skąd to jastrzębie nastawienie, skoro w ostatnich trzech miesiącach inflacja była niska? W kwietniu, maju i czerwcu wynosiła 2,4-2,6 proc., więc w zasadzie była zgodna z celem inflacyjnym wynoszącym 2,5 proc. Najważniejsze w tym kontekście są jednak prognozy co do wzrostu cen w kolejnych miesiącach, a tu przewidywany jest powrót wysokich dynamik, zwłaszcza w kategorii energia.

Jakie prognozy dla inflacji

Przypomnijmy, że w marcowej tzw. projekcji inflacyjnej prezentowanej przez NBP, w scenariuszu wycofania się przez rząd z antyinflacyjnych działań osłonowych w zakresie cen żywności i energii, przewidywano skok inflacji w III kwartale br. do nawet 8,4 proc. oraz 8 proc. w IV kwartale.

Obecnie wiemy już, że o ile rzeczywiście stawka VAT na żywności wróciła od kwietnia do poziomu 5 proc., o tyle nowa tarcza energetyczna (w zmienionej, mniej powszechnej formule) będzie jednak funkcjonować w drugiej połowie roku. Można więc oczekiwać, że wpływ na wzrost cen nie będzie aż tak duży, a w lipcowej projekcji inflacyjnej ścieżka dynamiki CPI zostanie obniżona.

- Nie otwiera to jednak automatycznie furtki do obniżek stóp procentowych i nie wystarczy, by władze monetarne porzuciły dotychczasowe jastrzębie nastawienie – ocenia Sawicki.

Finanse
MF zaoferuje obligacje za 10-20 mld zł na 2 przetargach sprzedaży w XI, możliwy 3. przetarg
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Finanse
Dyrektorom finansowym przybywa wyzwań, w tym tych związanych z ryzykiem
Finanse
Rekordowa liczba krótkich pozycji. Co to oznacza dla polskiej giełdy?
Finanse
Zagranica gra na spadki na GPW. Rekordowa liczba shortów i co z niej wynika
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Finanse
PFR stawia na wspieranie inwestycji, także ekspansji zagranicznej firm
Finanse
Cavatina Holding zdecydował o emisji obligacji serii P2024C o wartości nom. do 25 mln zł