Zaledwie tydzień temu zakończył się i tak już przedłużony nabór wniosków o wsparcie unijnymi pieniędzmi z Krajowego Planu Odbudowy dla przedsiębiorców z branż najbardziej poszkodowanych w okresie pandemii Covid-19. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uznała jednak, że to za mało.
– Już od 18 lipca przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli wziąć udziału w pierwszym naborze, będą mogli składać wnioski o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłasza drugi nabór w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności – poinformowała PARP.
Ogłoszenie konkursu nastąpiło 19 czerwca. Firmy będą mogły zgłaszać wnioski o wsparcie od 18 lipca. Koniec przyjmowania wniosków wyznaczono na 20 sierpnia.
Tak jak pierwszy nabór, nowa inicjatywa skupia się na wsparciu mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które musiały zmierzyć się z niespodziewanymi ograniczeniami. Ma na celu finansowanie projektów inwestycyjnych, które przyczynią się do dywersyfikacji działalności, modernizacji infrastruktury i wprowadzenia nowych technologii do firm z branży. – Celem przedsięwzięcia jest pomoc firmom w stawianiu czoła wyzwaniom rynkowym przez wsparcie projektów, które mogą przyczynić się do ich dalszego rozwoju i stabilizacji. Wsparcie obejmuje mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z branży HoReCa (tj. hotele, restauracje, catering), turystykę oraz kulturę, które w wyniku realizacji przedsięwzięcia rozszerzą lub zdywersyfikują swoją dotychczasową działalność w celu wzmocnienia szans jej prowadzenia w przypadkach przyszłych kryzysów – tłumaczyła przy poprzednim naborze PARP.
Tak jak poprzednio, Agencja poinformowała teraz, że o wsparcie mogą ubiegać się mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. lub najpóźniej od 20 marca 2020 r. prowadzili i nadal prowadzą działalność gospodarczą w ramach sektora hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura, określoną we wskazanej w regulaminie konkursu Polskiej Klasyfikacji Działalności, i którzy w latach 2020–2021 odnotowali spadek obrotów o co najmniej 30 proc., liczonych rok do roku.