GetBack: Nowa nadzieja dla poszkodowanych?

Syndyk Idea Banku rzuca na sprawę nowe światło, chce m.in. poważnych zmian w postępowaniu układowym GetBacku. Cel: możliwość odzyskania dla wierzycieli większych pieniędzy.

Publikacja: 26.01.2023 05:00

GetBack: Nowa nadzieja dla poszkodowanych?

Foto: Adobe Stock

– Złożyłem wniosek o zmianę układu i odebranie spółce zarządu własnego, ponieważ sposób sprawowania zarządu GetBacku ze względu na obecną strukturę kapitałową i osobową nie daje gwarancji pełnego wykonania planu restrukturyzacyjnego oraz układu i zaspokojenia roszczeń wierzycieli w jak najwyższym stopniu – poinformował w środę Marcin Kubiczek, syndyk Idea Banku.

Wniosek do sądu został złożony ostatniego dnia grudnia 2022 r. Ma on celu przede wszystkim powołanie nowego zarządcy, wybranego przez wierzycieli. Z kolei do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości w procesie restrukturyzacji GetBacku oraz podejrzenia o korupcję gospodarczą.

Podczas środowego spotkania z dziennikarzami syndyk wyjaśniał, że w trakcie postępowania upadłościowego Idea Banku zgłosiło się kilkuset poszkodowanych obligatariuszy GetBacku, którzy jako klienci banku domagają się od niego odszkodowania z tytułu missellingu, czyli nieuprawnionego oferowania obligacji GetBacku przez Idea Bank.

– Wiele wskazuje na to, że ich roszczenia są zasadne. To kwota wielomilionowa – powiedział Kubiczek.

Podkreślał, że w ostatnich miesiącach udało się zebrać nowe informacji, które powinny zostać przez sąd rozpatrzone. Przede wszystkim chodzi o to, że w trakcie restrukturyzacji nikt nie badał, czy są podstawy do dochodzenia odszkodowania wobec wszystkich, a nie tylko niektórych członków organów korporacyjnych GetBacku, w tym członków rady nadzorczej oraz głównego akcjonariusza spółki, czyli grupy Arbis i osób z nią powiązanych. Z nowych danych zdaniem syndyka wynika, że teza o tym, że za aferę odpowiada jedynie zarząd GetBacku, a właściciel nic nie wiedział o problemach, nie jest uprawniona. Z dochodzenia wynika przykładowo, że dochodziło do przypadków wynagradzania przez właściciela członków zarządu GetBacku poza porządkiem korporacyjnym.

Tymczasem dotychczasowa restrukturyzacja GetBacku była prowadzona w taki sposób, aby Abris utrzymał pełną kontrolę nad spółką. Efektem jest to, że nie przeprowadzono rzetelnego audytu sytuacji finansowej i przepływów pieniężnych tej spółki. To z kolei sprawia, jak ocenił syndyk, że wierzyciele GetBacku nie mogli dowiedzieć się, jakie są możliwości zaspokojenia ich wierzytelności. Powołanie nowego zarządcy pozwoliłoby na rzetelny audyt i zwiększyło szanse wierzycieli GetBacku na większy lub szybszy zwrot pieniędzy. Aktualny układ przewiduje zaspokojenie tych roszczeń tylko w wysokości 25 proc. w ciągu ośmiu lat.

Finanse
System WATS zapewni rynkowi emocje w nowym roku
Finanse
Hossa nie ma większych przeszkód, ale będzie kapryśna
Finanse
W poniedziałek jest ostatnia „podatkowa“ sesja na giełdzie. Jak ją wykorzystać?
Finanse
Na rynku kredytów mieszkaniowych stabilnie i drogo. Padł nowy rekord
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Finanse
Raport Hindenburga. Czy będzie zarzut manipulacji kursem akcji?
Finanse
Nowe ETF – y, kontrakty terminowe, GlobalConnect, nowe spółki. Jak GPW chce rozruszać rynek?