GlobalConnect wystartował. Kolejne spółki w I połowie 2023 r.

Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła dziś rynek akcji spółek zagranicznych. Na razie jest ich tylko pięć, ale na horyzoncie są kolejne.

Publikacja: 04.11.2022 12:00

GlobalConnect wystartował. Kolejne spółki w I połowie 2023 r.

Foto: materiały prasowe

Obecnie w obrocie są walory grupy Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemensa i Volkswagena.

- Zaczynamy od pięciu spółek, ale nie chcemy na tym skończyć. Przed wprowadzeniem kolejnych spółek musimy zrobić okres pilotażowy i sprawdzić czy wszystko wewnętrznie działa. Celujemy w dużo większa grupę spółek, nie tylko z Niemiec - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej Marcin Gruba z działu rozwoju rynku GPW.

Wojciech Sieńczyk, dyrektor Santander Biura Maklerskiego poinformował, że wprowadzenia kolejnych spółek można się spodziewać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r. W przyszłości nie jest wykluczone również wprowadzenie firm z rynku amerykańskiego. Tu jednak wyzwaniem są różnice techniczne związane z godzinami trwania sesji.

- Rynek amerykański otwiera się o 15.30 (po zmianie czasu o 14:30), a więc możemy skorzystać tylko z pierwszej fazy płynności. Chcemy na GlobalConnect mieć spółki amerykańskie, ale to ograniczenie sesji może być przeszkodą. Dążymy do tego, aby w przyszłości było 100 proc. pokrycia rynku macierzyńskiego i amerykańskiego – zasygnalizował Gruba.

Nowy rynek funkcjonuje w alternatywnym systemie obrotu GPW. Notowania będą odbywać się w trakcie sesji giełdowej - od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Opłaty pobierane od członków giełdy, działających na tym rynku będą identyczne jak pobierane na rynku głównym. W chwili uruchomienia członkami nowego rynku jest 11 domów maklerskich.

Przedstawiciele giełdy i biur maklerskich wskazują na szereg atutów GlobalConnect. Wskazują, że umożliwia m.in. dywersyfikację o zagraniczne blue chips, daje inwestorom możliwość handlu akcjami spółek z zagranicy podczas sesji giełdowej w Warszawie, notowania są w złotym, a dostęp do danych rynkowych jest na analogicznych zasadach, jak na pozostałych rynkach akcji GPW.

Płynność na GlobalConnect zapewniać mają animatorzy wprowadzający rynku. Transakcje zabezpieczone systemem gwarantowania rozliczeń objęte są cyklem rozrachunkowym T+2, a rozrachunek tych transakcji dokonywany jest przez KDPW.

Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,76 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Ranking satysfakcji klientów banków
Finanse
Klesyk wraca do PZU. NWZ spółki powołało go do rady nadzorczej
Finanse
Przemysław Tychmanowicz zastępcą redaktora naczelnego „Parkietu”
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Finanse
SBB: czas na walkę z kredytami złotowymi
Finanse
Polska na 11 miejscu pod względem rezerw złota