Strategie na III kwartał

Wybitny polski matematyk Jan Obłój kilka prac naukowych poświęcił hazardowi. Koncentrował się na wyborze optymalnego momentu wyjścia z gry, celując rzecz jasna w maksymalizację zysków i ograniczanie strat. Obłój scharakteryzował dwa zasadnicze typy: graczy, którzy trzymają się ustalonej wcześniej strategii, oraz zmieniających swoje założenia w trakcie gry. Okazało się, że ci pierwsi mają tendencję do unikania dużych strat, stosując strategie wyjścia, gdy tylko pojawi się strata, podczas gdy ci drudzy często brną w dalszą rozgrywkę mimo rosnących niepowodzeń.

Publikacja: 23.07.2024 06:00

Grzegorz Dróżdż, CAI, MPW, analityk, Conotoxia Ltd.

Grzegorz Dróżdż, CAI, MPW, analityk, Conotoxia Ltd.

Foto: materiały prasowe

Jaki może to mieć związek z inwestycjami? Niektóre decyzje legendarnego Warrena Buffetta zdają się wpisywać w charakterystykę postaci, które potrafią w porę wycofywać się z gry. Co ciekawe, obecnie 16,8 proc. całego portfela inwestycyjnego funduszu Buffetta stanowią gotówka, jej ekwiwalenty oraz krótkoterminowe papiery wartościowe. Stan środków pieniężnych osiągnął rekordową kwotę 188,99 mld dolarów. Czy to oznacza, że Buffett przygotowuje się na spadki na giełdach?

Wydaje się, że przynajmniej kilka z nich ma przed sobą spory potencjał wzrostowy. Najszybciej rosną obecnie giełdy w Japonii, Indiach, we Włoszech, w Chinach i na Tajwanie, który jest światowym liderem w sektorze półprzewodników i technologii sztucznej inteligencji, odpowiadając za blisko 70 proc. globalnej produkcji. Fundusz iShares MSCI Taiwan ETF zyskał 13 proc. w I półroczu, a znaczenie półprzewodników w nowych technologiach sugeruje, że rynek ten ma wciąż duży potencjał, zwłaszcza przy 15-proc. wzroście zamówień w porównaniu z poprzednim rokiem.

W kontekście półprzewodników na uwagę zasługuje lider tej branży, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Eksperci prognozują, że spółka, która produkuje zaawansowane układy scalone dla firm: Apple, AMD, Nvidia i Qualcomm, osiągnie 3,5-proc. wzrost zysku na akcję w ciągu najbliższych 12 miesięcy i średni wzrost 4,3 proc. w ciągu pięciu lat. TSMC wypłaca 83 proc. zysków inwestorom w formie dywidend i skupu akcji, co sugeruje, że obecna wartość akcji może wynosić 181 USD, z potencjałem wzrostu do 191,7 USD do końca roku. Nawet przy konserwatywnych założeniach, akcje TSMC mogą nadal mieć potencjał wzrostu.

Jeżeli jednak rację ma Buffett, gromadząc rekordowe zapasy gotówki i szykując się na rynkową niepewność, inwestorzy mogliby zwracać się w stronę tzw. bezpiecznych przystani, gdzie na pierwszym planie zwykle błyszczy złoto. Historyczne dane mówią jednak, że sprawy wcale nie mają się tak jednoznacznie, jak mogłoby się wydawać. Od uwolnienia kursu złota w 1971 r. doszło do 16 poważnych konfliktów zbrojnych. Analiza zmian cen kruszcu w ciągu 90 dni od wybuchu każdego z nich pokazuje, że złoto nie zawsze bywało idealnym zabezpieczeniem kapitału. Ledwie w 44 proc. przypadków osiągnęło pozytywną stopę zwrotu po trzech miesiącach, a średnia stopa zwrotu w tym okresie wynosiła 2 proc. Jak może kształtować się cena szlachetnego metalu w najbliższych tygodniach i miesiącach? Ze względu na to, że na tym rynku karty rozdaje niepewność, której ostatnio nam nie brakuje, nie można wykluczyć, że jeszcze w tym roku uncja złota przebije poziom 2500 USD.

Co może wydawać się paradoksalne, wraz z cenami złota mogą rosnąć kryptowaluty. Już w I półroczu bitcoin i ethereum zyskały po ok. 55 proc. W tym samym okresie ilość pieniądza na całym rynku krypto, mierzona kapitalizacją stablecoinów, wzrosła o 24 proc. Z jednej strony fundusze ETF na bitcoina oraz zatwierdzenie podobnych aktywów na ethereum, z drugiej strony nadzieje części inwestorów na triumf Donalda Trumpa i jego coraz przychylniejszy stosunek do kryptowalut mogą okazać się czynnikami napędzającymi ceny bitcoina i reszty stawki na coraz wyższe poziomy.

Gdyby jednak okazało się, że trendy na giełdach, rynkach metali szlachetnych czy w świecie kryptowalut obierają niekorzystne trajektorie, zawsze warto pamiętać o badaniach, które przeprowadził profesor z Oxfordu, Polak Jan Obłój, i umieć w porę wycofać się z gry.

Felietony
Zielone obligacje wracają do gry
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Felietony
Nie taka straszna, jak ją malują
Felietony
Ewolucja „Samotnej planety”
Felietony
Półregulacyjna rola państwa
Felietony
Czy spółka celowa powołana w wykonaniu umowy PPP jest nią związana?
Felietony
Analiza emitenta – ważne nie tylko finanse