Warto w związku z tym poruszyć kilka kwestii związanych z Taksonomią, które budzą coraz większy niepokój. Dotyczą one pozbawiania spółek i całych sektorów dostępu do zrównoważonych finansów, umożliwiania greenwashingu i stosowania nieprzejrzystych procedur działania. Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wzięło udział w prowadzonych przez Komisję konsultacjach i zwróciło też na nie uwagę spółek, których w największym stopniu dotkną nadchodzące zmiany.
System Taksonomii jest narzędziem pozwalającym oceniać, które inwestycje są zrównoważone środowiskowo. Poza głównym rozporządzeniem Komisja Europejska wydaje akty delegowane z zestawami tzw. technicznych kryteriów kwalifikacji, dzięki którym można ocenić, które rodzaje działalności prowadzonej przez spółki są „zielone”. Dotychczas wydane zostały zestawy kryteriów dla około stu rodzajów działalności wnoszących istotny wkład w przeciwdziałanie zmianie klimatu i adaptację do niej.
Zakończone 3 maja konsultacje dotyczyły zestawu kryteriów dla kolejnych kilkudziesięciu rodzajów działalności wnoszących istotny wkład w realizację czterech pozostałych celów środowiskowych (zrównoważone wykorzystywanie i ochrona zasobów wodnych i morskich, przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, zapobieganie zanieczyszczeniu i jego kontrola, ochrona i odbudowa bioróżnorodności i ekosystemów).
Projekt kryteriów opracowała w 2022 roku Platforma ds. Zrównoważonego Finansowania, stałe ciało doradcze wspierające w tej kwestii Komisję Europejską. Jednak w projektach kryteriów przedstawionych do publicznych konsultacji zabrakło kryteriów dla szeregu branż, które były w ubiegłorocznym projekcie Platformy. Chodzi m.in. o branżę odzieżową, obuwniczą, sektory meblarski oraz produktów żywnościowych i napojów. Spółki działające w tych branżach to całkiem solidna część unijnej, a zwłaszcza polskiej gospodarki.
Brak kryteriów dla tych sektorów oznacza, że należące do nich spółki zostaną pozbawione dostępu do zrównoważonego finansowania. Nie będą w stanie wykazać, w jakim stopniu są już zrównoważone i na ile zrównoważone inwestycje planują w kolejnych latach. Spółki z tych branż mogą zostać usunięte z portfeli inwestycyjnych funduszy używających zgodności z Taksonomią jako kryterium inwestycyjnego. Nie będą mogły emitować europejskich zielonych obligacji i korzystać z dostępu do zielonego finansowania dłużnego. Warto wspomnieć, że część spółek z tych sektorów już zbadała, w jakim stopniu spełniają kryteria rekomendowane przez Platformę, ponadto zaczęły one planować odpowiednio dostosowane inwestycje, a nawet rozmawiać z inwestorami i bankami o ich finansowaniu.