Zwiększenie uprawnień rady nadzorczej

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych wprowadzająca regulacje prawa holdingowego wchodzi w życie lada dzień. Istotne zmiany dotknąć mają także członków rady nadzorczej w spółce akcyjnej.

Publikacja: 11.09.2022 21:00

Joanna Świderska, radca prawny, Kancelaria WW LEGAL Wądołowski i Wspólnicy

Joanna Świderska, radca prawny, Kancelaria WW LEGAL Wądołowski i Wspólnicy

Foto: materiały prasowe

Celem nowelizacji jest przyznanie członkom rady nadzorczej uprawnień w zakresie pozyskiwania od zarządu rzetelnych i kompletnych informacji dotyczących działalności spółki. Ustawodawca zwrócił uwagę, że dotychczas obowiązujące przepisy nie zapewniały równowagi informacyjnej pomiędzy tymi organami, ponadto rada nadzorcza nie była wyposażona w odpowiednie mechanizmy kontrolne, a zatem sprawowany przez nią nadzór nie był wystarczająco efektywny.

W ramach art. 3801 k.s.h. wprowadzono obowiązek zarządu regularnego lub, w przypadku skierowania takiego żądania przez radę nadzorczą, niezwłocznego przekazywania radzie nadzorczej informacji odnoszących się do głównych obszarów działalności spółki. Przedmiotowy obowiązek powinien być realizowany przez zarząd na każdym posiedzeniu rady nadzorczej lub niezwłocznie po wystąpieniu określonych zdarzeń lub okoliczności. Ustawodawca przyznał jednak radzie nadzorczej uprawnienie do dostosowywania sposobu oraz częstotliwości wypełniania tego obowiązku. Ocena realizacji obowiązków zarządu wskazanych w art. 3801 k.s.h. będzie musiała zostać uwzględniona w rocznym sprawozdaniu z działalności rady nadzorczej. Co istotne, statut spółki może wyłączyć lub ograniczyć obowiązki informacyjne zarządu wynikające z komentowanego przepisu.

Ustawodawca ponadto poszedł o krok dalej, rozszerzając krąg podmiotów, w stosunku do których rada nadzorcza może wystąpić o żądanie przekazania informacji, dokumentów, sprawozdań czy wyjaśnień – rada nadzorcza będzie mogła skierować swoje żądanie nie tylko do członków zarządu spółki czy prokurentów, ale także do osób zatrudnionych w spółce na podstawie umowy o prace lub wykonujących na rzecz spółki w sposób regularny określone czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnym charakterze. Informacje, dokumenty, sprawozdania lub wyjaśnienia winny zostać przekazane radzie nadzorczej niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia żądania (chyba że rada nadzorcza określi dłuższy termin), zarząd natomiast nie może ograniczać członkom rady nadzorczej dostępu do ww. informacji.

Dodany nowelizacją art. 3821 k.s.h. przyznaje natomiast radzie nadzorczej prawo do samodzielnego powołania zewnętrznego, posiadającego fachową wiedzę i kwalifikacje, doradcy rady nadzorczej do zbadania określonych zagadnień dotyczących spółki, w tym jej majątku. Do wyłącznej kompetencji rady nadzorczej pozostaje zakres przedmiotowy planowanego badania. Badanie przeprowadzane jest na zlecenie spółki i na jej koszt, dlatego też akcjonariuszom przyznano uprawnienie do wyłączenia lub ograniczenia na poziomie statutu prawa rady nadzorczej do zawierania umów z doradcą rady nadzorczej, a także uprawnienie do określenia maksymalnego łącznego kosztu wynagrodzenia wszystkich doradców rady nadzorczej, który spółka może ponieść w trakcie roku obrotowego. Do decyzji rady nadzorczej pozostaje także kwestia udostępnienia raportu z przeprowadzonego badania akcjonariuszom spółki – w przypadku podjęcia takiej decyzji obowiązek wykonywany będzie bezpośrednio przez zarząd w sposób określony jak dla ogłoszenia o zwołaniu walnego zgromadzenia. Dodatkowym mechanizmem zabezpieczającym efektywną współpracę zarządu z doradcą rady nadzorczej będzie wskazana w art. 5872 k.s.h. sankcja karna w postaci kary grzywny lub ograniczenia wolności w przypadku, gdy zarząd nie zapewni doradcy dostępu do dokumentów, nie udziela mu żądanych informacji, przekazuje je niezgodne ze stanem faktycznym lub zataja dane wpływające w istotny sposób na treść tych informacji lub dokumentów, a także przewidziane w art. 18 § 2 k.s.h. wykluczenie osób skazanych za to przestępstwo z pełnienia funkcji w spółkach.

Wzmocnienie nadzoru rady nadzorczej nad majątkiem spółki nastąpić ma także, zgodnie z dodanym nowelizacją art. 3841 k.s.h., przez konieczność uzyskania zgody rady nadzorczej na zawarcie przez spółkę transakcji ze spółką dominującą, spółką zależną lub spółką z nią powiązaną, jeżeli wartość zsumowana z wartością transakcji zawartych z tą samą spółką w okresie roku obrotowego przekraczać będzie 10 proc. aktywów spółki, chyba że statut stanowi inaczej. Przedmiotowe postanowienia nie znajdą jednak zastosowania w stosunku do spółek, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, oraz spółek należących do grup spółek.

Nowelizacja k.s.h. określiła także zasady tworzenia stałych i doraźnych komitetów rady nadzorczej oraz zasady delegowania członków rady nadzorczej do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych. Zastrzeżono jednak, że skorzystanie z ww. uprawnień przez radę nadzorczą nie będzie zwalniać jej członków z odpowiedzialności za sprawowanie nadzoru w spółce. Wprowadzenie w tym zakresie regulacji jest uzasadnione potrzebą zapewnienia komitetom i delegowanym członkom efektywnego wykonywania przez nich obowiązków.

Szczególnie pozytywnie należy ocenić wprowadzenie w stosunku do wszystkich członków organów spółki odpowiedzialności związanej z niezachowaniem staranności wynikającej z zawodowego charakteru ich działalności (tzw. business judgement rule), a zatem do zaistnienia odpowiedzialności po stronie członka organu nie będzie konieczne jak dotychczas powiązanie jego zachowania z naruszeniem konkretnej normy prawnej. Ocena działań członków organów w oparciu o wymienioną zasadę powinna być dokonywana na etapie podejmowania przez członków organów decyzji oraz uwzględniać takie czynniki jak prawidłowość podjęcia takiej decyzji, dochowanie przez członków organów należytej staranności, wynikającej z zawodowego charakteru ich działalności, oraz zgodności decyzji z ciążącym na nich obowiązkiem lojalności.

Felietony
Trump zwiększy inflację
Felietony
Inspiracje z krajów nordyckich
Felietony
Moje nieszkodliwe rekomendacje
Felietony
Regulacje a potrzeby klientów – co ważniejsze?
Felietony
Szarada legislacyjna
Felietony
Obligacje w odwrocie, ale nie w Chinach