Aleksander Wasiak, aplikant radcowski
Przepisy ustawy wejdą w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia, z drobnymi wyjątkami w zakresie zmian wprowadzonych w innych ustawach. Ustawa crowdfundingowa uzupełnia regulacje unijne i ma na celu zapewnienie stosowania przepisów rozporządzenia w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych („rozporządzenie ECSP”).
Wspomniane rozporządzenie, które stosuje się od dnia 10 listopada 2021 roku, wprowadziło w państwach członkowskich jednolite wymogi w odniesieniu do prowadzenia działalności i organizacji dostawców usług finansowania społecznościowego (potocznie nazywanych platformami crowdfundingowymi), udzielania zezwoleń dostawcom usług crowdfundingowych oraz przekazu marketingowego.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym dostawcy usług finansowania społecznościowego powinni uzyskać od właściwego organu (w Polsce jest nim Komisja Nadzoru Finansowego) zezwolenie na świadczenie usług crowdfundingowych. Informacje przekazywane we wniosku o wydanie zezwolenia w dużej mierze pokrywają się z wymaganiami kierowanymi do krajowych instytucji płatniczych. Wnioskodawca powinien przedstawić m.in. program działania określający rodzaje usług finansowania społecznościowego (np. crowdfunding pożyczkowy lub udziałowy) czy opis zasad zarządzania, mechanizmów kontroli wewnętrznej, planu ciągłości działania i rozpatrywania reklamacji klientów (do których zastosowanie będą miały przepisy ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o rzeczniku finansowym). Co ważne, zezwolenie na świadczenie usług finansowania społecznościowego nie jest tożsame z zezwoleniem na świadczenie usług płatniczych, które w praktyce często są świadczone przez dostawców usług crowdfundingowych. Jak wynika z rozporządzenia ECSP, dostawca usług finansowania społecznościowego może świadczyć usługi płatnicze pod warunkiem, że jednocześnie posiada status dostawcy usług płatniczych (co wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia lub wpisu w odpowiednim rejestrze).
W praktyce usługi crowdfundingowe są świadczone na odległość – za pośrednictwem platform internetowych. Ustawa crowdfundingowa wprowadza elementarną zasadę, iż oświadczenia woli składane w związku z dokonywaniem czynności dotyczących usług finansowania społecznościowego będą mogły, na podstawie umowy stron, przybierać postać elektroniczną. Ponadto, dostawcy finansowania crowdfundingowego będą zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej (na wzór tajemnicy bankowej czy płatniczej). W tym celu dostawcy będą zobligowani wdrożyć odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne, zapewniające ochronę tajemnicy zawodowej, oraz przyjąć regulaminy ochrony przepływu informacji (obok szeregu innych procedur wewnętrznych).