Aleksander Wasiak, aplikant radcowski Kancelarii Raczyński Skalski & Partners Radcowie Prawni Adwokaci
We wniosku zawierającym projekt dyrektywy Komisja Europejska proponuje, aby stosowanie głównych przepisów dyrektywy 2011/83/UE rozszerzyć na wyłączone dotychczas umowy o usługi finansowe zawierane między przedsiębiorcą a konsumentem na odległość (tj. bez jednoczesnej fizycznej obecności stron). Dzięki temu umowy o usługi finansowe będą podlegały podobnym przepisom jak umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług zawierane na odległość. Warto podkreślić, iż pandemia i związane z nią ograniczenia w znacznym stopniu przyspieszyły korzystanie z zakupów przez internet czy upowszechniły stosowanie cyfrowego onboardingu klienta, co wpłynęło na opracowanie dyrektywy.
Projekt przewiduje dodanie do dyrektywy 2011/83/UE nowego rozdziału, który będzie w sposób szczegółowy regulował sposób zawierania z konsumentami umów o usługi finansowe na odległość. W tym zakresie warto wskazać na następujące nadchodzące zmiany.
Prawodawca wprowadzi m.in. wymóg przekazywania konsumentowi określonych informacji przed zawarciem umowy o usługi finansowe (m.in. dane dotyczące usługodawcy czy krótki opis profilu ryzyka i zysku). Usługodawca będzie zobowiązany spełnić obowiązek informacyjny na co najmniej jeden dzień przed związaniem się przez konsumenta umową zawieraną na odległość. Jeżeli informacje zostaną przekazane w okresie krótszym niż jeden dzień przed związaniem się konsumenta umową, przedsiębiorca będzie zobligowany przesłać konsumentowi przy użyciu trwałego nośnika przypomnienie o możliwości odstąpienia od umowy. Przypomnienie powinno zostać dostarczone konsumentowi najpóźniej jeden dzień po zawarciu umowy na odległość. W przypadku porozumiewania się z konsumentem z wykorzystaniem telefonu usługodawca będzie miał obowiązek określić swoją tożsamość i handlowy cel rozmowy na początku połączenia z konsumentem. Ciężar dowodu w zakresie spełnienia wymogów informacyjnych spoczywać będzie na przedsiębiorcy.
Usługobiorca będący konsumentem będzie miał prawo do odstąpienia od umowy o usługi finansowe bez stosowania kar i bez podawania przyczyny – w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy z instytucją finansową albo dnia, w którym otrzymał od przedsiębiorcy warunki i informacje wymagane przez dyrektywę (jeśli nastąpi to po dniu zawarcia umowy). Prawo do odstąpienia od umowy nie będzie miało jednak zastosowania w przypadku usług finansowych, których cena zależeć będzie od wahań na rynku finansowym, leżących poza kontrolą przedsiębiorcy (np. wymiana walut, obrót kryptoaktywami czy umowy swap stóp procentowych).