Agnieszka Nalazek radca prawny, Kancelaria RKKW
Kilka lat temu, na fali popularności opcji walutowych, spółki dominujące zaskakiwały inwestorów informacjami o zmianach prognozowanych wyników finansowych grup kapitałowych, wynikających ze strat, jakie w rezultacie tych operacji odnotowywały spółki zależne. Na tym tle powstają pytania o rolę rady nadzorczej spółki dominującej w nadzorze nad – formalnie odrębnymi prawnie – spółkami zależnymi. Pytanie jest aktualne zwłaszcza w przypadkach, w których spółka dominująca jest wyłącznie spółką zarządzającą holdingiem, zaś wszelkie aktywa i działalność operacyjna przesunięte są do spółek zależnych.
Formalnie rada nadzorcza nadzoruje wyłącznie spółkę...
Z Kodeksu spółek handlowych (KSH) wynika, że rolą rady nadzorczej jest sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności (art. 382 § 1 KSH). Wydawać by się zatem mogło, że ustawodawca postrzega rolę rady nadzorczej wyłącznie w ramach podmiotu, w którym organ ten został ustanowiony. Za stanowiskiem takim może przemawiać również fakt, że przepisy KSH milczą na temat oceny przez radę nadzorczą skonsolidowanych sprawozdań finansowych oraz sprawozdań zarządu z działalności grupy kapitałowej. Regulując obowiązki rady nadzorczej dotyczące oceny rocznych sprawozdań, ustawodawca odsyła wyłącznie do sprawozdań jednostkowych (art. 395 § 2 pkt 1) KSH), nie zaś do skonsolidowanych (art. 395 § 5 KSH). Pomimo że wspomniany obowiązek nie został literalnie wyrażony w kodeksie spółek handlowych powszechną praktyką jest dokonywanie przez rady nadzorcze oceny również tych sprawozdań.
... ale ponosi odpowiedzialność za rzetelne przedstawienie sytuacji w całej grupie
Praktyka ta, choć niemająca podłoża w KSH, spójna jest z regulacjami ustawy o rachunkowości. Z niej bowiem wynika, że członkowie rady nadzorczej są zobowiązani do zapewnienia, aby nie tylko sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności spółki spełniały wymagania przewidziane w ustawie, lecz również, aby wymagania te spełniały skonsolidowane sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności grupy kapitałowej (art. 4a ust.1). Za szkodę wyrządzoną naruszeniem tego obowiązku członkowie rady nadzorczej odpowiadają wobec spółki solidarnie (art. 4a ust. 2). Rada nadzorcza ponosi więc odpowiedzialność za poprawność sprawozdań dotyczących całej grupy kapitałowej.
Przepisy zatem z jednej strony ograniczają rolę rady nadzorczej do ram prawnych danej spółki, z drugiej zaś rozszerzają jej odpowiedzialność na poziom dotyczący funkcjonowania spółek zależnych. Ma to istotne znaczenie, ponieważ praktyka pokazuje, że wydarzenia dotyczące spółek zależnych mogą wpływać – i najczęściej wpływają – na sytuację i wyniki całej grupy kapitałowej.