Do niedawna sztuczna inteligencja było przede wszystkim domeną twórców science fiction. Ten stan rzeczy zmienił się kilkanaście lat temu. Obecnie sztuczna inteligencja zaczyna wpływać na coraz liczniejsze aspekty życia codziennego. Wiele wskazuje, że trend ten będzie się nasilać.
Czym jest sztuczna inteligencja?
Termin sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) po raz pierwszy użyty został w latach 50. XX wieku. Mimo upływu lat próżno jednak szukać jednej obowiązującej definicji tego pojęcia. W pewnym uproszczeniu przyjmuje się, że celem rozwoju sztucznej inteligencji jest opracowanie algorytmów, które mają naśladować „inteligentne" działania człowieka. W praktyce oznacza to możliwość interpretowania posiadanych danych, wyciągania z nich prawidłowych wniosków oraz podejmowania odpowiednich działań. W przypadku zmiany pewnych czynników AI powinno być w stanie samodzielnie (t.j. bez ingerencji ludzi) zaadaptować swoje działanie. Algorytm sztucznej inteligencji powinien także potrafić uwzględniać w swoich działaniach wyniki swoich poprzednich „doświadczeń" („uczyć się").
Sztuczna inteligencja jako twórca
Człowiek dzięki swojej zdolności inteligentnego myślenia i działania potrafi kreować nowe idee, tworzyć oryginalne narzędzia i urządzenia oraz dzieła o większych lub mniejszych walorach artystycznych.
Przejawem kreatywnego działania ludzi są tworzone przez nich utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Za utwór uznaje się każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Interesy autora utworu zabezpieczane są przez autorskie prawa majątkowe. Mają one zagwarantować autorowi wyłączne prawo do korzystania oraz rozporządzania utworem. Pozwala to twórcy na komercjalizowanie swojego dzieła i czerpania z tego zysku.
W praktyce coraz częściej zdarza się, że twórcą utworu może być algorytm. Ochronie prawno-autorskiej podlega jednak wyłącznie efekt twórczej działalności człowieka. W konsekwencji efekty działań AI ochroną prawno-autorską – zgodnie z dzisiejszym stanem prawnym – nie mogą zostać objęte.