W ciągu przeszło dwóch i pół roku, które minęło od ogłoszenia komunikatu w spra- wie Zielonego Ładu, Komisja Europejska przedstawiła swoje analizy i propozycje legislacyjne na kilkudziesięciu tysiącach stron. Śledzenie wszystkich elementów tak systemowej reformy stanowi dla biznesu duże wyzwanie.
– Biznes nie zawsze zdaje sobie sprawę, że np. niektóre towary importowane spoza UE będą najprawdopodobniej od stycznia 2023 r. musiały mieć obliczony i zaraportowany ślad węglowy, który to obowiązek będzie spoczywał właśnie na importerach, albo że już teraz powinno się rozważyć, jak w nieodległym czasie będzie można uzyskać pewność, że w globalnych łańcuchach dostaw danej korporacji nie dochodzi do naruszeń praw człowieka lub szkód w środowisku – komentuje Katarzyna Kłaczyńska-Lewis, partnerka EY Law, liderka zespołu energetyki, zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu. Dodaje, że niekiedy niespełnianie standardów zrównoważoności nie będzie miało bezpośrednich konsekwencji prawnych, ale w praktyce może oznaczać, że uzyskanie finansowania na takie przedsięwzięcia będzie utrudnione lub będzie się wiązało z większym kosztem, co jest zamierzeniem obowiązującej już taksonomii.
Szersze grono raportujących
Wspomniana taksonomia, czyli rozporządzenie Parlamentu i Rady UE, powstało, aby ułatwić decydentom ocenę inwestycji pod kątem zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Duże spółki notowane na europejskich giełdach, czyli takie, które podlegały już obowiązkowi publikowania informacji niefinansowych za 2021 r., zobowiązane były ujawnić procent obrotów realizowanych ze sprzedaży produktów czy usług zrównoważonych środowiskowo, a także nakłady inwestycyjne i koszty operacyjne związane z działalnością zrównoważoną.
Dla spółek podlegających przepisom taksonomicznym wymogi co do liczby i głębokości ujawnień w raporcie za rok 2022 idą jeszcze dalej. – Taksonomia UE nie jest jedynym źródłem przepisów istotnie podwyższającym poprzeczkę, jeżeli chodzi o raportowane informacje.
Kolejny, zintegrowany z taksonomią dokument to tzw. CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), czyli nowa dyrektywa unijna rozszerzająca istotnie wymogi raportowania informacji ESG – mówi Rafał Hummel, partner w dziale audytu EY Polska.