ARP liczy, że Rafako i banki dojdą do porozumienia. O swoich kolejnych krokach nie mówi

ARP, wydaje się, że zakończyło swoją aktywną rolę w ratowaniu Rafako przed upadłością. - Wyrażamy nadzieję, iż dotychczasowy dorobek rozmów nie tylko zostanie zachowany, ale też konstruktywnie wykorzystany przez strony tego dialogu – podkreśla agencja w stanowisku.

Publikacja: 13.09.2024 18:43

ARP liczy, że Rafako i banki dojdą do porozumienia. O swoich kolejnych krokach nie mówi

Foto: materiały prasowe

W odpowiedzi na pytania dotyczące możliwej pomocy spółce Rafako, która jest bliska upadłości, Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) podkreśla, że pomoc może być ograniczona bo agencja nie jest ani akcjonariuszem ani wierzycielem raciborskiej spółki.  ponadto nie posiada żadnego zaangażowania kontraktowego w tej spółce.

Przypomnijmy, że największe zobowiązania Rafako to 240 mln zł gwarancji wypłaconych przez instytucje finansowe Tauronowi, po problemach przy budowie bloku węglowego 910 MW w Jaworznie, oraz 100 mln zł pomocy przyznanej Rafako przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Pomoc na restrukturyzację przyjęła formę objęcia obligacji oprocentowanych w wysokości 4,15 proc. w stosunku rocznym.

Zarząd Rafako miał proponować konwersję zadłużenia na akcje spółki i następnie znalezienie inwestora w spółce. Wierzyciele jednak nim zgodzą się na taką decyzję chcą poznać potencjalnego inwestora. Pat trwa, a pieniądze w spółce skończą się jesienią jeśli nie będzie żadnego przełomu w rozmowach. Spółce grozi więc upadłość bardziej niż kiedykolwiek dotychczas. 

Czytaj więcej

W Rafako koniec żartów. Piszą listą do premiera. „To oznacza dla nas upadłość”

Pomoc dla Rafako

Niemniej przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii ARP realizuje program Polityka Nowej Szansy, którego celem jest przeciwdziałanie upadłości przedsiębiorstw i ułatwianie przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej, przywrócenia długookresowej zdolności do konkurowania na rynku.

- 9 lipca 2021 r., na mocy decyzji administracyjnej wydanej przez ARP S.A. w imieniu Ministra Rozwoju i Technologii Rafako., została przyznana pomoc publiczna na restrukturyzację w formie objęcia obligacji na okres 120 miesięcy, na warunkach określonych ustawą o udzielaniu pomocy publicznej, w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców. Obligatariuszem jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Rozwoju i Technologii – wyjaśnia ARP. 

Pomoc na restrukturyzację (wspominane 100 mln zł) została udzielona Rafako jako przedsiębiorcy, znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej, w celu realizacji planu restrukturyzacji, który miał umożliwić przywrócenie temu przedsiębiorcy długookresowej zdolności do konkurowania na rynku. 

- Aktualnie ARP, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, monitoruje udzieloną spółce Rafako pomoc publiczną - podkreśla agencja. 

Tu jednak powstaje pytanie jak ARP chciałoby odzyskać te pieniądze i czy pomysł zarządu Rafako dotyczący konwersji zadłużenia na akcje spółki jest do zaakceptowania. Agencja nie odniosła się jednak do tych wątków w oświadczeniu. 

Czytaj więcej

Kolejny cios w Rafako. Spółka należąca do JSW zakończyła rozmowy

ARP problemów Rafako nie rozwiąże 

Odnosząc się do informacji dotyczących udziału ARP w rozmowach, jakie miały miejsce z wierzycielami Rafako, ARP wyjaśnia, że została włączona do trwającego już wiele miesięcy dialogu pomiędzy raciborską spółką a jej wierzycielami oraz obligatariuszami, zabezpieczonymi na akcjach tej spółki w celu wsparcia wszystkich stron rozmów i doprowadzenia do możliwego porozumienia.

Zarząd ARP podkreśla, iż finalizacja wskazanego dialogu nie jest zależna od jej samej, lecz od decyzji wierzycieli Rafako, jak również od samej spółki i jej zarządu.

- Ponieważ restrukturyzacja Rafako jest procesem złożonym i zależnym od wielu wrażliwych kwestii, wyrażamy nadzieję, iż dotychczasowy dorobek rozmów nie tylko zostanie zachowany, ale też konstruktywnie wykorzystany przez strony tego dialogu – podkreślono. 

Rafako liczyło na mediacje ARP

Jeszcze w czerwcu ARP wydawała się być gotowa, by przejąć rolę lidera w procesie naprawczym Rafako. –  ARP przygotowało grunt pod ten proces. Po naszej stronie leżało znalezienie inwestora w Rafako, bo wiadomo, że ten nie pojawi się, jeśli spółka nie będzie oddłużona – mówi nam niedawno prezes Rafako Maciej Stańczuk. 

Jak relacjonował prezes Rafako, jeszcze w czerwcu wszystko wydawało się być na dobrej drodze w stronę konwersji zadłużenia, a ARP rozmawiało z wierzycielami i pozostałymi interesariuszami spółki. Od lipca jednak kontakt się urwał i ARP dalej tych rozmów ma nie prowadzić.  ARP nie odniosło się jednak w tym stanowisku do pytań stawianych przez Rafako.

Z treści stanowiska ARP można jednak wywnioskować, że agencja wypracowała pewne propozycje i na tym kończy swoją aktywną rolę w tym procesie o czym może świadczyć fakt skierowania uwagi na pozostałe strony dialogu. 

Energetyka
Enea chce skupić się na efektywności energetycznej. Powstała nowa spółka
Energetyka
Tauron liczy na szybkie wydzielenie węgla, ale szykuje inne opcje
Energetyka
Ceny ujemne chłodzą słoneczne inwestycje PGE. „Zwodnicza technologia”
Energetyka
Tele-Fonika Kable dostarczy kable dla wiatraków na Bałtyku. Jest umowa z Polenergią i Equinorem
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Energetyka
List Rafako
Energetyka
PGE: pomysły na węglowe aktywa pod koniec roku