Wydzielenie węgla bez pieniędzy w budżecie. Giełda reaguje nerwowo

W budżecie na 2025 r. nie zaplanowano środków na wydzielenie aktywów węglowych - poinformował minister finansów Andrzej Domański. To kluczowy projekt dla przyspieszenia transformacji energetycznej. Notowania spółek energetycznych momentalnie zaczęły spadać.

Publikacja: 28.08.2024 17:13

Wydzielenie węgla bez pieniędzy w budżecie. Giełda reaguje nerwowo

Foto: Bartłomiej Sawicki/Fotorzepa

Zapytany o zaplanowanie środków na wydzielenie aktywów węglowych w 2025 r. Domański powiedział, że nadal trwa dyskusja w tej sprawie. - Tę dyskusję animuje naturalnie Ministerstwo Aktywów Państwowych. My bierzemy w niej udział. Nie mamy żadnego konkretnego modelu i w budżecie na 2025 r. takich środków nie ma - powiedział.

Giełda niezadowolona 

Nad modelem wydzielenia elektrowni węglowych i kopalni węgla brunatnego ze spółek energetycznych pracują także same spółki energetyczne. Największa spółka energetyczna w kraju, Polska Grupa Energetyczna wybrała w tym celu doradcę, którym została firma PwC.

Najbardziej prawdopodobny wydawał się dotychczas wykup węglowych aktywów przez Skarb Państwa.

Jak zapowiadał prezes PGE Dariusz Marzec, proces wydzielenia węgla ze spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa jest konieczny do końca tego roku, aby proces transformacji energetycznej mógł w Polsce przyspieszyć. Spółkom energetycznym obciążonym drogą i emisyjną energetyką coraz trudniej jest zaciągać kredyty na nowe inwestycje na atrakcyjnych warunków, a utrzymanie węglowych bloków kosztuje coraz więcej jak i prąd z nich produkowany. Wydzielenie tych aktywów ma im pomóc. 

Nie minęła minuta od wypowiedzi ministra, a notowania spółek energetycznych zaczęły tracić na wartości po kilka procent. Analitycy, gracze giełdowi oraz eksperci spodziewali się, że do procesu w końcu dojdzie w tym roku, jednak bez pieniędzy (a wykup elektrowni miał się dokonać w 2025 r.) będzie to niemożliwe. Polska Grupa Energetyczna, Enea i Tauron traciły po deklaracji ministra po odpowiednio 3,5 proc. 3,2 proc. i 4,6 proc.  Po zamknięciu giełdy ostatecznie PGE straciła tego dnia na wartości 2,9 proc,. Enea 3,4 proc., a Tauron 4,3 proc.

Analizy rządowe nadal trwają 

Aby zrealizować ten proces trwają spotkania robocze na poziomie rządu. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z 9 maja powołano zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa jako organ pomocniczy ministra.

Analizy rządowe nadal trwają Aby zrealizować ten proces trwają spotkania robocze na poziomie rządu. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z 9 maja powołano zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa jako organ pomocniczy ministra. W zarządzeniu wyszczególniono, że do zadań zespołu należy analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek, współpraca ze spółkami w zakresie wypracowania założeń, kierunków oraz metod przeprowadzenia wydzielenia, opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia i ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.

W lipcu 2023 r. spółki energetyczne otrzymały od Skarbu Państwa propozycję przejęcia ich elektrowni węglowych i kopalń węgla brunatnego. Za aktywa miały wówczas dostać w sumie około 4 mld zł, a do tego rządowa Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) spłacić miała blisko10 mld zł ich długów w ciągu ośmiu lat.

10 sierpnia 2023 r. spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty. Następnie spółki miały zostać skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (GiEK). Miałoby to nastąpić poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. GiEK miał funkcjonować jako Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Energetyka
Prąd w Polsce jest jednym z najdroższych w UE, ale jest nadzieja
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Energetyka
Jest nowy prezes gdańskiej Energi
Energetyka
Ile zapłacimy za prąd z morskich farm wiatrowych? Niespodziewany ruch rządu
Energetyka
Definicja budynku nadal sporna
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Energetyka
Fiasko gazowego projektu Enei. Cios w plany, aby pokryć braki mocy do produkcji prądu
Energetyka
Pełna moc Dolnej Odry