Aktywa czeskiego CEZ-u stanowiły kilka lat temu atrakcyjnie źródła wytwórcze dzięki produkcji energii ciepła w skojarzeniu z energią. Po trzech latach od ostatniej próby przejęcia elektrociepłowni w Małopolsce i na Śląsku temat wraca wraz z wolą sprzedaży tychże aktywów przez CEZ, który chce się pozbyć tych, na których im coraz mniej zależy. Polskie spółki jednak nie przejawiają już takiej chęci jak wcześniej. Jednak strategiczne położenie tychże aktywów będzie determinowało konieczność ich przejęcia i dalszego dostarczania ciepła i energii do aglomeracji śląskiej i krakowskiej.
CEZ zamierza – zgodnie ze swoją nową strategią biznesową ukierunkowaną na osiągnięcie zerowej wartości netto do 2040 r. – podjąć proces dezinwestycji kilku wybranych spółek w Polsce. – Po badaniu rynku zainteresowani inwestorzy zostaną poproszeni o przedstawienie niewiążących ofert. Zbycie dotyczy czterech polskich spółek: CEZ Skawina, CEZ Chorzów, CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska – informuje czeska spółka. CEZ zamierza dalej rozwijać spółki usług energetycznych (ESCO) w Polsce. Należą do nich CEZ Energo Polska i spółki Grupy Elevion.
Polskie spółki, jak Tauron i PGE, jak na razie nie zabierają oficjalnie głosu w sprawie ewentualnego przejęcia aktywów. Dla obu firm mogłoby to mieć uzasadnienie biznesowe. Tauron chce dalej rozwijać ciepłownictwo i je „zazieleniać”, a obiekty na Śląsku i w Krakowie znajdują się na terenie jego działalności. Nowy zarząd chciałby także stać się bardziej konkurencyjny na rynku energii, a przejęcie aktywów w Krakowie może być atrakcyjnym składnikiem aktywów w kontekście rywalizacji o klienta w stolicy Małopolski, gdzie głównym producentem energii i ciepła jest PGE poprzez elektrociepłownie w Łęgu. Właśnie i z tego punktu widzenia to PGE wyrażało zainteresowanie obiektem w Skawinie. Z tego, co jednak słyszymy, entuzjazm opadł. Pod koniec 2020 r. PGE wraz z PGNiG złożyły niewiążącą ofertę nabycia polskich aktywów CEZ. Na początku 2021 r. jednak odstąpiono od tej oferty. W tym samym czasie do gry wszedł Tauron, jednak w lipcu 2021 r. zakończył analizy dotyczące ew. przejęcia wybranych aktywów CEZ. Być może zainteresowanie wykażą także gracze zagraniczni, jak fiński Fortum czy Veolia. Fortum jak na razie informuje jednak, że w 2023 r. ogłoszono nową strategię, która koncentruje się na dostarczaniu czystej energii i dekarbonizacji przemysłu w krajach nordyckich.
Z naszych rozmów z analitykami wynika, że chętni do nabycia tych aktywów mogą się znaleźć. Wszystko jednak będzie zależeć od ceny oraz determinacji sprzedającego i kupującego.