Enea ma nowego prezesa. Pierwszy konkurs rozstrzygnięty

Rada nadzorcza Enei powołała Grzegorza Kinelskiego na stanowisko prezesa spółki z dniem 1 marca. W piątek 23 marca zakończyły się przesłuchania kandydatów na prezesów i wiceprezesów tej spółki. To pierwszy z rozstrzygniętych dotychczas konkursów na prezesów spółek.

Publikacja: 23.02.2024 18:17

Enea ma nowego prezesa. Pierwszy konkurs rozstrzygnięty

Foto: materiały prasowe

Grzegorz Kinelski był wymieniany w gronie „faworytów” do objęcia tej posady jeszcze na początku tego roku. Zastąpi on Pawła Majewskiego, który został odwołany na początku lutego.

Kim jest nowy prezes Enei? 

Nowy prezes Enei pracuje w sektorze energetycznym od prawie 25 lat. W marcu 2020 r. trafił do zarządu spółki ciepłowniczej Veolia Energy Contracting Poland. W przeszłości był członkiem zarządu spółek w Grupie Tauron, Vattenfall, Enea, a także prezesem PKP Energetyka. „Posiada wykształcenie w zakresie elektroenergetyki i ekonomii: inżynier-elektryk, magister zarządzania przedsiębiorstwem, doktor nauk ekonomicznych i absolwent MBA Dominican University of Chicago” - czytamy na stronie firmy Veolia, dotychczasowego pracodawcy Kinelskiego.

Jak czytamy dalej w raporcie spółki, Bartosz Krysta został powołany na stanowisko członka zarządu Enei ds. handlowych, Marek Lelątko na członka zarządu ds. finansowych (obaj z dniem 1 marca), a Dalida Gepfert na stanowisko członka zarządu ds. korporacyjnych (z dniem 1 maja).

Dodatkowo rada nadzorcza Enei delegowała od 1 marca Monikę Starecką do czasowego wykonywania czynności członka zarządu Enei ds. korporacyjnych, nie dłużej niż do 30 kwietnia 2024 r.

Ponadto rada nadzorcza Enei odwołała Marcina Pawlickiego z funkcji członka zarządu ds. operacyjnych i Lecha Żaka z funkcji członka zarządu ds. strategii i rozwoju. Przyczyny odwołania nie zostały podane.

Kolejni prezesi możliwi już w kolejnym tygodniu

Z kolei w poniedziałek, 26 lutego, mija termin na składanie podań do największej spółki elektroenergetycznej w kraju, a więc do Polskiej Grupy Energetycznej. Rada nadzorcza firmy przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami od 28 lutego 2024 r. do 1 marca 2024 r. Faworytem do objęcia fotela prezesa jest Robert Soszyński, były prezes PERN. Tutaj także – podobnie jak w przypadku Enei –  efekty przesłuchań i konkursu możemy poznać zaraz po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, a więc w piątek 1 marca. Wówczas możemy poznać także nazwiska wiceprezesów ds. regulacji, ds. wsparcia i rozwoju.

W poniedziałek 26 lutego dobiega także termin składania ofert na stanowisko prezesa Tauronu oraz jego trzech zastępców – ds. finansów, handlu oraz ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. Faworytami do objęcia fotela prezesa, wymieniani są: Grzegorz Lot (wiceprezes Polenergii Sprzedaż) i Piotr Kołodziej (lub ktoś z jego najbliższego otoczenia), były wiceprezes Tauronu. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się od 29 lutego 2024 r. do 4 marca 2024 r.

W przypadku Orlenu zainteresowani kandydaci swoje zgłoszenia mogą składać do 1 marca, a rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi osobami zaplanowano w terminie 11–15 marca. Faworytem jest Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Veoli.

Mimo rozpisanych konkursów, każdy z kandydatów musiał także uzyskać rekomendację z najbliższego otoczenia premiera Donalda Tuska. 

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem