Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko

Trwają konkursy na prezesów spółek energetycznych. Jednak chętnych wielu nie ma. Porządki w firmach na szczeblach niższych niż zarząd już są przeprowadzane.

Publikacja: 22.02.2024 06:00

Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko

Foto: Adobestock

Większość faworytów w wyścigu o fotel prezesów firm energetycznych jeszcze nie wystartowała, ale nikt z tego grona póki co nie wycofał się w pościgu o posady w Enei, PGE, Tauronie i Orlenie.

Pierwsi prezesi na dniach

Najszybciej możemy poznać prezesa poznańskiej Enei. W ostatni wtorek, 20 lutego dobiegł termin składania ofert kandydatów na prezesa oraz trzech jego zastępców – ds. finansów, ds. handlowych i ds. korporacyjnych. Przesłuchania ruszyły 21 lutego i będą trwać do końca tego tygodnia, czyli do 23 lutego. Mimo że to druga co do wielkości spółka energetyczna pod względem mocy produkcyjnej, wielu chętnych na posady nie ma. W wąskim gronie kilku osób ma się znajdować faworyt mediów do objęcia funkcji prezesa, a więc Grzegorz Kinelski, obecny członek zarządu Veoli, polskiej spółki ciepłowniczej z francuskim rodowodem. Choć do ostatniej chwili nie udało się nam tego faktu potwierdzić. Z naszych informacji wynika także, że z Veoli na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych Enei może przyjść też Rafał Domaszewski, który także miał stanąć w szranki w konkursie na tę posadę. Nazwisko prezesa w optymistycznym założeniu możemy poznać nawet jeszcze w tym tygodniu zaraz po zakończeniu przesłuchań. Zaciąg z Veoli może okazać się jednak większy, bo w ślad za nowym kierownictwem, które po części miałoby pochodzić z Veoli, mogą przyjść ich dotychczasowi współpracownicy.

Z kolei w poniedziałek 26 lutego mija termin na składanie podań do największej spółki elektroenergetycznej w kraju, a więc do Polskiej Grupy Energetycznej. Rada nadzorcza firmy przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami od 28 lutego 2024 r. do 1 marca 2024 r. Tu także chętnych póki co jest niewielu, a faworyt do objęcia fotela prezesa, a więc Robert Soszyński, były prezes PERN, jeszcze swojej kandydatury nie zgłosił, co jednak nie oznacza, że tego nie zrobi. Praktyka pokazuje, że faworyci do objęcia posad kierowniczych składają swoje podania w ostatni możliwy dzień, aby informacja o ich kandydaturze nie przedostała się wcześniej do publicznego obiegu. Tutaj także – podobnie jak w przypadku Enei – wiceprezesów ds. regulacji, ds. wsparcia i rozwoju możemy poznać po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, a więc w piątek 1 marca.

W poniedziałek 26 lutego dobiega termin składania ofert na stanowisko prezesa Tauronu oraz jego trzech zastępców – ds. finansów, handlu oraz ds. zarządzania majątkiem i rozwoju. Faworyci na prezesa, a więc dotychczas wymieniani Grzegorz Lot (wiceprezes Polenergii Sprzedaż), który już piastował kierownicze funkcje w tej spółce, a także Piotr Kołodziej, były wiceprezes Tauronu, swoich CV jeszcze nie przesłali. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się od 29 lutego 2024 r. do 4 marca 2024 r.

W przypadku Orlenu zainteresowani kandydaci swoje zgłoszenia mogą składać do 1 marca, a rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi osobami zaplanowano w terminie 11–15 marca. Faworyt, Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy Veoli, także nie złożył jeszcze swojej kandydatury.

Porządki trwają

Mimo że formalnie prezesów jeszcze nie znamy, bo trwają konkursy, wiemy, że wąskie grono kandydatów ma wynikać także z faktu rekomendacji, o których mówił premier Donald Tusk. W spółkach powoli trwa już „kadrowa miotła” na poziomie departamentów, dotychczasowi kierownicy np. działów komunikacji i PR odchodzą, a pojawiają się już nowi pracownicy. Nie jest tajemnicą, że nowe twarze, które pojawiają się już teraz w firmach, mają poparcie faworytów w wyścigu o fotel prezesa danej spółki, który „formalnie” trwa.

Energetyka
Odpowiedź Enei na braki mocy – rezerwa węglowa
Energetyka
Podatnik zapłaci za nowy system pomocy dla elektrowni. Gaz potrzebuje wsparcia
Energetyka
Tauron rozpoczyna realizację swojej strategii. Najpierw gaz w Będzinie
Energetyka
Co może znaleźć się w strategii PGE? Nie tylko morskie farmy wiatrowe
Energetyka
Będą nowe elektrownie gazowe, a ułatwień dla OZE próżno szukać
Energetyka
Polsko-duńska farma wiatrowa na Bałtyku powstanie. Jest decyzja