Obie firmy złożyły sobie nawzajem propozycje sprzedaży udziałów w firmie Tameh. Tauron, korzystając z zapisów umowy wspólników z 2014 r., pozostawił wiążące oświadczenie dot. sprzedaży swoich udziałów w Tameh Holding w luksemburskiej siedzibie AcellorMittal. Miało to miejsce 2 stycznia. Siedem dni później propozycję sprzedaży swoich udziałów w Tameh firma AcellorMittal złożyła Tauronowi.

– Umowa wspólników wskazuje, że w przypadku złożenia oświadczeń przez Tauron i ArcellorMittal, wiążące jest to oświadczenie, które zostało dostarczone jako pierwsze. W związku z tym, w naszej ocenie oświadczenie (o ofercie sprzedaży swojego pakietu akcji Tauronowi – red.) dostarczone przez ArcellorMittal 9 stycznia, jest bezprzedmiotowe – informuje Łukasz Zimnoch, rzecznik Tauronu. – Przypominamy, że z zapisów umowy wspólników dotyczących sprzedaży udziałów w Tameh Holding, Tauron i ArcelorMittal mogą skorzystać w przypadku zaistnienia sytuacji uniemożliwiającej sprawne zarządzanie spółką.

Czytaj więcej

Hutniczy problem Tauronu z szansą na ugodę

Sytuacja taka zaistniała wobec impasu związanego z nieprzyjęciem biznesplanu dla spółki. Główną przyczyną impasu jest nieregulowanie zobowiązań Huty Liberty Ostrava wobec spółki Tameh Czech, która funkcjonuje w ramach Tameh Holding. Doprowadziło to w połowie grudnia ubiegłego roku do złożenia przez czeską spółkę wniosku o upadłość. – Poprzedzająca te wydarzenia decyzja ArcellorMittal dotycząca sprzedaży huty w Ostrawie była niezależna od Tauronu i nie była z Tauronem uzgadniana – mówi rzecznik prasowy grupy. Problemy Tameh Czech rozpoczęły się w 2019 r. wraz ze sprzedażą przez ArcelorMittal spółki AM Ostrava – właściciela huty Ostrawa, która jest jedynym klientem Tameh Czech. Tameh Holding to wspólne przedsięwzięcie Taurona i ArcelorMittal z 2014 r., w którym firmy mają po 50 proc. udziałów. Podstawą funkcjonowania Tameh Holding jest umowa wspólników. Okres obowiązywania umowy został wyznaczony na 15 lat, czyli do 2029 r. Cena sprzedaży udziałów Taurona w Tameh Holding została ustalona na poziomie 598,09 mln zł, a wycena wynikała z umowy z 2014 r. Taką samą kwotę ustalił też ArcellorMittal względem swojej oferty sprzedaży Tauronowi.