Nowe farmy wiatrowe…
Polenergia przedstawiła zaktualizowane plany w odpowiedzi na pytania zadane przez jednego z akcjonariuszy spółki. Firma przekazała, że prowadzi obecnie rozwój ok. 12 projektów lądowych farm wiatrowych o łącznej, potencjalnej mocy ponad 1000 MW, a pod te projekty zostały zabezpieczone prawa do gruntu. Jeden z projektów posiada wydane warunki przyłączenia o mocy 48 MW. Grupa zapowiada też, że w czwartym i trzecim kwartale 2023 r. planowane jest pozyskanie koncesji na wytwarzanie energii dla farm wiatrowych Grabowo oraz Piekło. Dzięki złagodzeniu zasady 10H, która blokowała budowę nowych farm wiatrowych w odległości stanowiącej 10-krotność wysokości wiatraka, spółka zakłada, że moce nowych turbin będą wyższe od obecnych na poziomie 6-7 MW.
Firma co prawda nie posiada skonkretyzowanych planów w zakresie modernizacji i zwiększenia mocy obecnie działających farm. „Jeżeli jednak uwarunkowania lokalne związane z warunkami lokalizowania farm wiatrowych na terenie danej gminy będą dawały taką możliwość (w świetle znowelizowanych przepisów ustawy odległościowej) oraz będą za tym przemawiać parametry ekonomiczne i techniczne inwestycji, spółka będzie to rozważać” – wyjaśnia Polenergia.
… i fotowoltaiczne
W zakresie rozwoju fotowoltaiki firma informuje, na 30 kwietnia 2023 r. posiadała zabezpieczone tytuły prawne do gruntów pozwalających na budowę farm fotowoltaicznych o mocy ok. 650 MW. „Zgodę na przyłączenie do sieci otrzymano dla projektów o łącznej mocy ok. 230 MW.Decyzje środowiskowe na dzień 30 kwietnia 2023 zostały wydane dla inwestycji o sumarycznej mocy ok. 560 MW.” – czytamy. Pozwolenia na budowę uzyskano w przypadku inwestycji o mocy ok. 210 MW. Polenergia wyjaśnia także, że wnioski o wydanie decyzji środowiskowej złożono w przypadku projektów o mocy ok. 100 MW. Natomiast - zgodnie ze stanem na 30 kwietnia 2023 r. - wnioski o pozwolenia na budowę złożono dla inwestycji o łącznej mocy ok. 35 MW. „Spółka prowadzi szeroko zakrojoną działalność w zakresie poszukiwania, oceny i ewentualnego pozyskiwania projektów, w tym projektów PV, zgodnie z swoją strategią. W roku 2022 działalność ta w zakresie akwizycji projektów PV nie wyszła poza fazę wstępnego zainteresowania (tak zwanej niewiążącej propozycji, NBO)” – wyjaśnia Polenergia.
Spółka szuka finasowania dla offshore
Co do największego kapitałochłonnego projektu spółki, a więc morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o mocy 720 MW każda, firma poszukuje finansowania. Pytana o model finansowania projektów morskich farm wiatrowych, Polenergia odpowiedziała, że "jest na etapie określania potencjalnej struktury finansowej projektów. W odpowiednim momencie stosowne informacje zostaną przekazane do wiadomości publicznej". Zapewnia, że prowadzi rozmowy z wieloma instytucjami, w tym z międzynarodowymi instytucjami finansującymi w sprawie finansowania budowy morskich farm wiatrowych. „Spółka będzie dążyła do osiągnięcia optymalnej struktury finansowej poprzez maksymalizację udziału finansowania dłużnego. Ostateczny udział kapitału własnego będzie pochodną wielu czynników, w tym m.in. ostatecznego budżetu realizacji projektów, finalnej wysokości ceny w kontrakcie różnicowym oraz wyniku negocjacji z bankami finansującymi” - tłumaczy Polenergia.
Dodaje, że w efekcie opóźnienia badań na morzu, stan zaawansowania prac projektowych dla części morskiej jest niższy od zakładanego. „Dla pozostałych zakresów prac projektowych prace prowadzone są zgodnie z założonym planem.” – zapewnia.