Polenergia zdradza szczegóły planów na OZE

Polenergia planuje budowę 1000 MW lądowych farm wiatrowych, 650 MW farm fotowoltaicznych, zaś pod koniec 2024 r. Polenergia ma przedstawić swoją nową strategię – wynika z informacji udostępnionych przez spółkę.

Publikacja: 09.05.2023 18:57

Polenergia zdradza szczegóły planów na OZE

Foto: Bloomberg

Nowe farmy wiatrowe…

Polenergia przedstawiła zaktualizowane plany w odpowiedzi na pytania zadane przez jednego z akcjonariuszy spółki. Firma przekazała, że prowadzi obecnie rozwój ok. 12 projektów lądowych farm wiatrowych o łącznej, potencjalnej mocy ponad 1000 MW, a pod te projekty zostały zabezpieczone prawa do gruntu. Jeden z projektów posiada wydane warunki przyłączenia o mocy 48 MW. Grupa zapowiada też, że w czwartym i trzecim kwartale 2023 r. planowane jest pozyskanie koncesji na wytwarzanie energii dla farm wiatrowych Grabowo oraz Piekło. Dzięki złagodzeniu zasady 10H, która blokowała budowę nowych farm wiatrowych w odległości stanowiącej 10-krotność wysokości wiatraka, spółka zakłada, że moce nowych turbin będą wyższe od obecnych na poziomie 6-7 MW.

Firma co prawda nie posiada skonkretyzowanych planów w zakresie modernizacji i zwiększenia mocy obecnie działających farm. „Jeżeli jednak uwarunkowania lokalne związane z warunkami lokalizowania farm wiatrowych na terenie danej gminy będą dawały taką możliwość (w świetle znowelizowanych przepisów ustawy odległościowej) oraz będą za tym przemawiać parametry ekonomiczne i techniczne inwestycji, spółka będzie to rozważać” – wyjaśnia Polenergia.

… i fotowoltaiczne

W zakresie rozwoju fotowoltaiki firma informuje, na 30 kwietnia 2023 r. posiadała zabezpieczone tytuły prawne do gruntów pozwalających na budowę farm fotowoltaicznych o mocy ok. 650 MW. „Zgodę na przyłączenie do sieci otrzymano dla projektów o łącznej mocy ok. 230 MW.Decyzje środowiskowe na dzień 30 kwietnia 2023 zostały wydane dla inwestycji o sumarycznej mocy ok. 560 MW.” – czytamy. Pozwolenia na budowę uzyskano w przypadku inwestycji o mocy ok. 210 MW. Polenergia wyjaśnia także, że wnioski o wydanie decyzji środowiskowej złożono w przypadku projektów o mocy ok. 100 MW. Natomiast - zgodnie ze stanem na 30 kwietnia 2023 r. - wnioski o pozwolenia na budowę złożono dla inwestycji o łącznej mocy ok. 35 MW. „Spółka prowadzi szeroko zakrojoną działalność w zakresie poszukiwania, oceny i ewentualnego pozyskiwania projektów, w tym projektów PV, zgodnie z swoją strategią. W roku 2022 działalność ta w zakresie akwizycji projektów PV nie wyszła poza fazę wstępnego zainteresowania (tak zwanej niewiążącej propozycji, NBO)” – wyjaśnia Polenergia.

Spółka szuka finasowania dla offshore

Co do największego kapitałochłonnego projektu spółki, a więc morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III o mocy 720 MW każda, firma poszukuje finansowania. Pytana o model finansowania projektów morskich farm wiatrowych, Polenergia odpowiedziała, że "jest na etapie określania potencjalnej struktury finansowej projektów. W odpowiednim momencie stosowne informacje zostaną przekazane do wiadomości publicznej". Zapewnia, że prowadzi rozmowy z wieloma instytucjami, w tym z międzynarodowymi instytucjami finansującymi w sprawie finansowania budowy morskich farm wiatrowych. „Spółka będzie dążyła do osiągnięcia optymalnej struktury finansowej poprzez maksymalizację udziału finansowania dłużnego. Ostateczny udział kapitału własnego będzie pochodną wielu czynników, w tym m.in. ostatecznego budżetu realizacji projektów, finalnej wysokości ceny w kontrakcie różnicowym oraz wyniku negocjacji z bankami finansującymi” - tłumaczy Polenergia.

Dodaje, że w efekcie opóźnienia badań na morzu, stan zaawansowania prac projektowych dla części morskiej jest niższy od zakładanego. „Dla pozostałych zakresów prac projektowych prace prowadzone są zgodnie z założonym planem.” – zapewnia.

Spółka planuje złożyć pięć wniosków o pozwolenie na budowę dla MFW Bałtyk II oraz pięć wniosków o pozwolenie na budowę dla MFW Bałtyk III (WTG+IAC – morska farma wiatrowa i kable wewnętrzne, OSS – morska stacja elektroenergetyczna, EXC – morskie kable energetyczne, ONC – Kable lądowe, ONS – lądowa stacja elektroenergetyczna). „Zgodnie z obecnym harmonogramem wszystkie wnioski powinny zostać złożone w 2024 r. Zgodnie z obecnym harmonogramem, spółka zakłada uzyskanie wszystkich pozwoleń na budowę dla MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III w 2024 r." - przekazała firma. Prace nad fundamentami planowane są na 2026 rok. Natomiast w 2025 roku planowane są prace przygotowawcze zarówno dla części morskiej, jak i lądowej. Także w 2025 r. planowane są prace związane z przygotowaniem infrastruktury i ułożeniem kabli Rozpoczęcie prac na części morskiej dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III planowane jest na 2026 r. Spółka dokonała też analizy otoczenia prawnego i regulacyjnego, jak również posiadanych pozwoleń, zezwoleń pod kątem możliwości produkcji wodoru w projektach morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III i – zdaniem firmy – obecne uwarunkowania prawne, regulacyjne, jak i posiadane zezwolenia nie pozwalają na produkcję wodoru z tych projektów.

Publikacja strategii grupy Polenergia na kolejne lata planowana jest pod koniec 2024 r.

Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu
Energetyka
Nowe odsłony węglowych sporów z wykonawcami