Od lutego br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) rusza z programem dotacji do projektów fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zapowiada możliwość uruchomienia nowego programu dotacji.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE od 1 kwietnia ubiegłego roku na rynku energii elektrycznej pojawił się nowy gracz, tj. prosument zbiorowy. Jak tłumaczy MKiŚ, w budynkach wielorodzinnych tkwi ogromny potencjał, gdyż zwykle są to niezacienione, wysokie bloki, posiadające wolną przestrzeń na dachu, którą z powodzeniem można wykorzystać na zainstalowanie urządzeń do produkcji prądu z pomocą fotowoltaiki. Już wcześniej testowano to rozwiązanie w ramach pilotażu „Słoneczne dachy”. Wówczas dofinansowanie dotyczyło realizacji przez wspólnoty i spółdzielnie zadań związanych z zakupem, montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy do 50 kW, służącej tylko na potrzeby części wspólnych wskazanych budynków. W nowym programie MRiT, zgodnie z definicją prosumenta lokatorskiego, spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa, która zdecyduje się wybudować instalację fotowoltaiczną na swoim gruncie lub dachu, może przekazywać wyprodukowany prąd pojedynczym mieszkańcom, a nie tylko np. do oświetlania korytarzy. – Wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej spada koszt fotowoltaiki w przeliczeniu na 1 kW. Bardziej opłaca się montaż jednej dużej instalacji niż kilku mniejszych. To dodatkowo skraca czas zwrotu inwestycji – przypomina MKiŚ. Dzięki fotowoltaice rachunki za prąd w budynkach wielorodzinnych mogą spaść nawet o ok. 50 proc. Dotacja może wynieść 50 proc. dofinansowania.

To jednak nie koniec. W zakresie budownictwa wielorodzinnego do tej pory wdrożono pilotażowy program „Słoneczne dachy”. Wsparcie zapowiada też MKiŚ, a nie już tylko MRiT. Resort chce wykorzystać doświadczenie programu „Słoneczne dachy”. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE NFOŚiGW (podległy MKiŚ) dokona przeglądu możliwości uruchomienia wsparcia dla prosumentów zbiorowych. – Po uruchomieniu takiego finansowania może nastąpić większy rozwój energetyki prosumenckiej w budynkach wielorodzinnych – informuje MKiŚ. Rozwój tych programów pozwoli firmom fotowoltaicznym na zwiększenie zamówień, zwłaszcza że tempo dla mikroinstalacji w domach jednorodzinnych osłabło.