Polski rynek biogazu ma ogromny potencjał i… bariery

W naszym kraju instalacji produkujących prąd w oparciu o błękitne paliwo pochodzące z OZE mogłoby być dużo więcej niż obecnie. Państwo musiałoby jednak wprowadzić regulacje wspierające rozwój tego biznesu.

Publikacja: 09.01.2023 21:00

Polski rynek biogazu ma ogromny potencjał i… bariery

Foto: Adobe Stock

Polska ma ogromny potencjał do rozwoju rynku biogazu. Niestety, od wielu lat kolejne ekipy rządzące nie proponują realnego wsparcia dla branży. Tymczasem znaczenie tego surowca, zwłaszcza w ostatnich kwartałach, jest nie do przecenienia. „Biogazownie wobec obecnej sytuacji na rynku energii i gazu mogłyby przyczynić się do znaczącego wsparcia dla naszego systemu energetycznego. Wyzwaniem dla inwestorów są jednak bariery administracyjne i finansowe, które hamują rozwój tych technologii” – twierdzi Adrian Krzyżanowski z warszawskiego biura kancelarii Wolf Theiss.

Bariery i szanse

W efekcie w Polsce działa tylko kilkaset biogazowni. Tymczasem w Niemczech jest ich około 10 tys. Już tylko te liczby wskazują na potencjał tego rynku. Nasi zachodni sąsiedzi jednak mocno wspierają branżę. „Zdecydowali się oni na taryfy gwarantowane dla wytwórców energii z biogazu i szereg regulacji wspierający zarówno finansowanie, jak i rozwój energetyki biogazowej. Co więcej, elastycznie reagują na zmieniającą się sytuację rynkową, wprowadzając np. przedłużenie systemu wsparcia dla małych instalacji do 2030 r., by nie stracić z systemu około 700 lokalnych instalacji” – podaje Krzyżanowski.

Zauważa, że nad Wisłą nadal jest wiele barier związanych z inwestycjami w biogaz. Jedną z kluczowych są problemy związane z przyłączeniem instalacji produkujących prąd do sieci. Nie pomagają też obowiązujące regulacje. Ponadto trudno jest o pozyskanie odpowiedniego finansowania, a koszt wybudowania biogazowni o mocy 0,5 MW to już ponad 10 mln zł, wobec 2–5 mln zł w instalację fotowoltaiczną o mocy 1 MW.

Ostatnio za rozwojem rynku biogazu przemawiają zwłaszcza wysokie ceny energii elektrycznej. Co więcej, produkcja prądu w oparciu o ten surowiec – w przeciwieństwie do OZE wytwarzanego z wiatru i słońca – jest stabilna.

Czytaj więcej

Orlen buduje ekobiogazownię

Giełdowe spółki

Spośród giełdowych spółek w instalacje biogazowe inwestuje m.in. grupa Orlen. Poprzez zależny Orlen Południe jest właścicielem trzech tego typu instalacji zlokalizowanych w miejscowościach: Konopnica (woj. łódzkie), Wojny-Wawrzyńce (woj. podlaskie) i Buczek (woj. kujawsko-pomorskie). Projekt dotyczący czwartej instalacji realizuje w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie). Dwie biogazownie posiada z kolei grupa Enea. Chodzi o Elektrociepłownię Biogazową Liszkowo (woj. kujawsko-pomorskie) i Elektrociepłownię Biogazową Gorzesław (woj. dolnośląskie).

Ambitne plany w biznesie biogazu miało dawne PGNiG. W poprzedniej dekadzie koncern planował budowę przynajmniej kilku instalacji. Nic z tego jednak nie wyszło. Kolejne plany, dużo bardziej ambitne, przedstawiono trzy lata temu. Jednak i one już są nieaktualne. Jako powód spółka wskazywała brak wsparcia legislacyjnego.

Energetyka
Aktualizacja taryf. URE zatwierdził zmiany dla 5 spółek obrotu
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Energetyka
Podaż projektów OZE budzi pytania o ich cenę
Energetyka
Grupa Polsat Plus i ZE PAK inwestują w zespół elektrowni wiatrowych
Energetyka
Niepewna budowa elektrowni atomowej Zygmunta Solorza z Koreańczykami
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Energetyka
Energa nie wyjdzie z giełdy. Wycofała wniosek
Energetyka
Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes NFOŚiGW: Miliardy z praw do emisji CO2 na transformację energetyczną