Orlen buduje ekobiogazownię

Gigant chce stworzyć alternatywę dla zakupów gazu ziemnego. Rozwiązaniem ma być biogaz.

Publikacja: 24.11.2022 21:00

Orlen buduje ekobiogazownię

Foto: Bloomberg

Orlen buduje pierwszą w Polsce ekologiczną biogazownię, która ma przełożyć się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym. To pierwszy krok na drodze do budowy większej liczby takich obiektów. Pierwszy ma powstać w Głąbowie na Mazurach.

Pilotażowa instalacja ma umożliwić produkcję ponad 7 mln m sześc. biometanu rocznie, przekształcanego następnie w paliwo – bioLNG. Taka ilość pozwala na przejechanie 22 mln km pojazdem ciężarowym. Uruchomienie inwestycji o szacowanej wartości 180 mln zł planowane jest w drugiej połowie 2024 r.

Wybór padł na lokalizację na Mazurach ze względu na dużą dostępność substratów rolniczych, które są doskonałym źródłem biogazu. „Do produkcji biometanu posłużą produkty uboczne z lokalnej produkcji rolnej, nienadające się do wykorzystania w łańcuchu żywieniowym. Dodatkowo poferment, czyli produkt uboczny w produkcji biogazu, będzie mógł zostać wykorzystany przez rolników jako naturalny nawóz lub polepszacz gleby” – zapewnia Orlen.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek liczy na budowę kolejnej odnogi biznesowej spółki. – W naszej strategii traktujemy biometanownie jako dostęp do stabilnych i przyjaznych środowisku źródeł energii. Realizacja inwestycji w Głąbowie przyczyni się również do wypełnienia Narodowego Celu Wskaźnikowego, który przewiduje stopniowy wzrost udziału paliw z odnawialnych źródeł w paliwach ciekłych – mówi Obajtek.

Inwestycja realizowana jest przez spółkę z grupy Orlen – Orlen Południe. Spółka ta nabyła w 2021 r. rozpoczęty projekt budowy biogazowni rolniczej o mocy do 1 MWe. Orlen Południe zadecydował o kontynuowaniu inwestycji i rozbudowie instalacji w kierunku biometanowni o mocy ok. 4,6 MWe brutto.

Spółka informowała, że zakończenie I etapu inwestycji planowane jest na koniec bieżącego roku. Obecnie zaawansowanie prac w Głąbowie wynosi 30 proc., a zakończenie inwestycji planowane jest na 2024 r.

Orlen Południe nabył do tej pory trzy działające biogazownie, które planuje przekształcić, podobnie jak obiekt w Głąbowie, w biometanownie.

PKN Orlen szacuje łączny potencjał dla tego paliwa w Polsce na 4 do 8 mld m sześciennych biometanu. Docelowo projekty te mają pomóc ograniczyć zakupy gazu ziemnego, który pochodzi głównie z importu.

Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat
Surowce i paliwa
Minister potwierdza: Rząd odwołał się od wyroku ws. GreenX Metals