Niejasne finansowanie

Jest partner technologiczny dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Rząd wybrał firmę z USA. Nie znamy jednak modelu finansowego projektu.

Publikacja: 02.11.2022 21:00

Niejasne finansowanie

Foto: Adobe Stock

Rząd podjął decyzję – już oficjalnie – o wyborze amerykańskiej firmy jako technologicznego partnera przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Uchwałę w tej sprawie przyjął w środę. Mówi ona o wyborze technologii AP1000 dostarczonej przez amerykański Westinghouse. Preferowaną lokalizację dla projektu z udziałem Amerykanów wskazano Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Uchwała Rady Ministrów jest, formalnie rzecz biorąc, realizacją umowy podpisanej w 2020 r. między rządem RP a rządem USA w sprawie współpracy w celu rozwoju programu energetyki. Na gruncie prawa krajowego to realizacja planów ujętych w „Programie polskiej energetyki jądrowej” (PPEJ). Zakłada on budowę od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+. Oddanie pierwszego bloku jądrowego w Polsce zaplanowano na 2033 r., a budowa miałaby rozpocząć się siedem lat wcześniej.

Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie
Energetyka
ML System otwiera się na Turcję. Nowy rynek zbytu
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
Moc zapewniona na trzy lata. Co później?
Energetyka
Potwierdzenie dla atomu