Tauron zdecydował się na przyjęcie oferty Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczącej sprzedaży zakładów górniczych Sobieski, Janina i Brzeszcze. Firma sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie za symboliczną złotówkę. Ma to jej pomóc odblokować możliwości inwestycyjne.
Więcej możliwości
Wydzielenie aktywów górniczych ma docelowo pozwolić na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację grupy w zakresie rozbudowy portfela OZE i inwestycji w sieci elektroenergetyczne. – Oszacowana na symboliczną złotówkę wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest podyktowana wycenami uwzględniającymi kondycję zakładów oraz niezbędne nakłady inwestycyjne, konieczne do przeprowadzenia w dłuższej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie – mówi prezes Tauron Paweł Szczeszek. Cena 1 zł została ustalona przez strony po wycenie akcji spółki wydobywczej i opiera się na długoterminowych projekcjach finansowych obejmujących lata 2022-2049.
Tauron tłumaczy, że usunięcie kopalni ze struktur grupy jest konsekwencją zaostrzającej się polityki instytucji finansowych w obszarze finansowania firm posiadających aktywa węglowe. – Część instytucji odmawia przekazywania środków z uwagi na posiadanie w strukturach Tauronu kopalni i elektrowni węglowych lub ogranicza finansowanie, zakazując kierowania środków na jakiekolwiek finansowanie takich aktywów – dodał Szczeszek.
Zdaniem agencji Fitch zbycie kopalni pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Tauronu, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu transformacji.
Co z Bogdanką?
Zdaniem Pawła Puchalskiego, analityka Santander BM, decyzję koncernu należy rozpatrywać jednoznacznie pozytywnie. Jego zdaniem Tauron powinien uwolnić się jak najszybciej od ekspozycji na węgiel, która blokuje możliwość pozyskania zewnętrznego finansowania.