W umowie określono warunki, na których Novavis będzie opracowywać i realizować projekty fotowoltaiczne, a także warunki na jakich Iberdrola będzie uprawniona do nabycia projektów fotowoltaicznych. W pierwszym etapie postanowiono wspólnie zrealizować osiem projektów o łącznej planowanej mocy ok. 350 MW, które znajdują się w należących do Novavis spółkach celowych. Zgodnie z umową Novavis za pośrednictwem spółek projektowych jest odpowiedzialny za identyfikację i wszystkie aspekty rozwoju projektów do czasu osiągnięcia statusu gotowości do budowy. - W przypadku osiągnięcia przez projekt statusu gotowy do budowy i spełnienia kryteriów inwestycyjnych. Iberdrola nabędzie od Emitenta udziały w spółce projektowej będącej właścicielem projektu - czytamy w komunikacie.

Jak wynika z wycen konkurencyjnych projektów na rynku, będącej na tożsamym etapie deweloperskim, gotowym do budowy, 1 MW kosztuje od 90 do 120 tys. euro.

Hiszpanie upatrują Polskę za jako jeden z wiodących rynków OZE w Europie. W 2021 r. firma nabyła u nas działające farmy wiatrowe Zopowy (30 MW) i Korytnica I (82,5 MW), a także projekt wiatrowy Korytnica II (50,5 MW), którego budowę Iberdrola rozpoczęła w czerwcu tego roku. Uruchomienie inwestycji zaplanowano na 2023 r.

Iberdrola rozwija też w Polsce kilka projektów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

W sierpniu hiszpański koncern podpisał także umowę ze spółką Augusta Energy powiększają polski portfel projektów o 98 MW zainstalowanych w projektach wiatrowych i słonecznych.