Jacek Sasin po podpisaniu umowy w USA: „Atom w Polsce staje się faktem”

- Ceny gazu, również w przyszłości, mogą być niestabilne. Atom jest wolny od tego zagrożenia i daje pewną stabilizację. Pierwszy reaktor SMR zacznie działać w Polsce na przełomie roku 2029 i 2030 – mówi Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w rozmowie z Andrzejem Stecem.

Publikacja: 14.02.2022 18:37

Jacek Sasin po podpisaniu umowy w USA: „Atom w Polsce staje się faktem”

Foto: materiały prasowe

Umowa na małe reaktory atomowe, którą pan razem z władzami KGHM przywożą z USA to przełom dla polskiej energetyki?

To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Nie jest to oczywiście tzw. duży atom, o którym rozmawiamy w kontekście zmiany struktury polskiej energetyki, ale to ważny krok na drodze do zasadniczej zmiany naszego miksu. Jest jasne, że Polska potrzebuje nowoczesnych źródeł energii. Rozwój energetyki jądrowej jest tu kluczowy. Nabiera to szczególnego znaczenia w kontekście tego, co dzieje się na rynku gazu. Ostatnie działania Gazpromu i ich wpływ na wzrost cen tego surowca uświadamiają nam jak groźne może to być narzędzie w rękach kogoś, kto chciałby stosować jakiś nacisk czy wręcz szantaż nie tylko wobec Polski, ale też całej Europy. Widać wyraźnie, że ceny gazu, również w przyszłości, mogą być niestabilne. Atom jest wolny od tego zagrożenia. Atom, również ten mały, daje pewną stabilizację. Niesie ze sobą jeszcze jedno – perspektywę rozwoju technologicznego i gospodarczego. Technologia SMR, o której rozmawiamy jest nowa, ale na pewno będzie się rozwijać. Dzięki umowie, którą podpisał KGHM zyskujemy więc przewagę konkurencyjną. To duży sukces.

Czytaj więcej

KGHM dopina atomowe porozumienie

Co konkretnie, przełomowego się stało podczas tej wizyty? Wstępna umowa na współpracę w zakresie energetyki jądrowej została podpisana już w ubiegłym roku.

Atom w Polsce staje się faktem. Na przełomie roku 2029-2030 w Polsce ma zacząć działać pierwszy reaktor SMR. To finalizacja listu intencyjnego, który nasz champion, KGHM, zawarł w ubiegłym roku z amerykańskim koncernem NuScale na budowę małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR. W podobnym czasie w Polsce powinny też zacząć działać reaktory, które wspólnie z amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy ma wybudować Orlen. Projekty te to uzupełnienie planowanych inwestycji w „duży atom”. Energetyka jądrowa, jako bezpieczna, przyjazna środowisku i konkurencyjna ekonomicznie, będzie stanowić istotny element przebudowy polskiej energetyki. Można stwierdzić, że jesteśmy świadkami przełomu. To efekt polsko-amerykańskiego strategicznego partnerstwa w zakresie rozwoju energetyki jądrowej.

Cała rozmowa z wicepremierem Jackiem Sasinem, Ministrem Aktywów Państwowych jutro rano na parkiet.com i w „Gazecie Giełdy Parkiet”.

Andrzej Stec rozmawia nie tylko o umowie podpisanej w USA, ale także o perspektywach dotyczących szerszej współpracy energetycznej z USA oraz o słynnej już „kampanii żarówkowej”.

Energetyka
Były prezes Lotosu zasiądzie w radzie nadzorczej Energi
Energetyka
PGE i ZE PAK bliskie rewolucji. Będzie drugi atom w Polsce?
Energetyka
Nowe wsparcie dla elektrowni pilnie potrzebne
Energetyka
Kolejne straty na węglu w PGE
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Energetyka
PGE chce nabyć gazową spółkę ZE PAK -u i przejąć całą atomową PGE PAK
Energetyka
Koreańczycy wbudowują w Polsce jeden z największych magazynów energii w Europie