Ciech: Wodór i mały atom mogą zastąpić węgiel

Ciech zadeklarował osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. To pierwsza krajowa spółka przemysłowa z tak ambitnym programem redukcji emisji CO2.

Publikacja: 12.05.2021 05:00

Ciech: Wodór i mały atom mogą zastąpić węgiel

Foto: materiały prasowe

Aby zrealizować swój plan, producent sody kalcynowanej, używanej do produkcji szkła, zakłada rezygnację z wykorzystania węgla do 2033 r., a także redukcję zużycia energii elektrycznej w produkcji.

– Strategię dekarbonizacji realizujemy od 2019 r. Łącząc duże inicjatywy polegające m.in. na wprowadzeniu gazu do miksu energetycznego czy pozyskiwaniu pary z instalacji do termicznego przetwarzania odpadów, z dziesiątkami mniejszych działań, chcemy do 2026 r. obniżyć emisyjność o co najmniej jedną trzecią. Rozwijamy własne innowacyjne technologie oraz liczymy w perspektywie kilkunastu lat na komercjalizację nowych rozwiązań, takich jak wykorzystanie wodoru, małych reaktorów jądrowych czy wydajnych magazynów energii – zapowiada Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu. Władze spółki nie wiedzą jeszcze, która z wymienionych technologii ma największe szanse na wdrożenie. – Wszystkie opcje są na stole. O naszym wyborze będzie decydować efektywność technologii i parametry finansowe – wyjaśnia Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem