Zygmunt Solorz i Michał Sołowow podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej. Elektrownia będzie pracowała, wykorzystując najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze amerykańskie technologie tzw. małych reaktorów modułowych (SMR). Po tej informacji notowania ZE PAK rosły nawet o 14 proc., do 10,9,7 zł.
Atom w Pątnowie
ZE PAK podpisał z austriacką spółką MS Innovation Impulse umowę o współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Umowę podpisano w obecności i przy udziale spółek Argumenol Investment i Synthos Green Energy.
Na podstawie zawartej umowy strony zamierzają podjąć wzajemną współpracę przez utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa, prowadzącego działalność w energetyce jądrowej, w szczególności polegającego na budowie jednostek opartych na technologii GEH BWRX-300 bądź innych optymalnych amerykańskich technologiach SMR, w celu produkcji energii elektrycznej.
Zygmunt Solorz (z lewej), większościowy akcjonariusz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, i Michał Sołowow, właściciel firmy Synthos.
Miejscem, w którym strony planują realizować swoje inwestycje w bloki SMR, jest teren Elektrowni Pątnów. W tej lokalizacji od kilkudziesięciu lat prowadzona jest działalność związana z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla brunatnego wydobywanego w okolicznych odkrywkach. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030 r. Jest to najbardziej ambitna i najbardziej konkretna z deklaracji dekarbonizacyjnych złożonych przez polskie koncerny energetyczne.