Fundusz do zmiany

Największe spółki energetyczne w kraju wyrażają wątpliwości wobec powołania Funduszu Transformacji Energetyki (FTE) w formie zaproponowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Publikacja: 09.11.2021 05:02

Fundusz do zmiany

Foto: Adobestock

Proponują, aby transformację energetyczną finansować na bazie NFOŚiGW. Zmiany mają dostosować polskie prawo do projektowanych unijnych przepisów, które zwiększą finansowanie transformacji z systemu EU ETS.

W ramach trwających konsultacji publicznych w sprawie nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska uwagi przedłożyły organizacje branżowe, ale i potencjalni beneficjenci zmian, a więc spółki energetyczne. Nowelizacja wprowadza zmiany umożliwiające wykorzystanie dochodów ze sprzedaży uprawnień do emisji na wsparcie modernizacji sektora energetycznego. W tym celu projekt proponuje utworzenie państwowego funduszu celowego, FTE. W projekcie czytamy, że przychodami funduszu będzie 40 proc. rocznego wolumenu uprawnień do emisji w ramach systemu EU ETS w latach 2021–2030. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że wysokość przychodów z tego tytułu to ok. 80,86 mld zł.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem