Elektrownia jądrowa uznana w taksonomii

Komisja Europejska proponuje uznanie energetyki jądrowej oraz gazowej za technologie, które pozwolą na znaczącą redukcję emisji CO2 w UE. To dwie technologie, które Polska chce wykorzystać przy transformacji energetyki. Największą rolę będzie miał atom.

Publikacja: 04.01.2022 05:05

Elektrownia jądrowa uznana w taksonomii

Foto: Adobestock

Osiągnięcie przez UE celów zrównoważonego rozwoju wymaga ustanowienia systemu jednolitej klasyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – tzw. taksonomii UE. Ma ona ułatwić identyfikację i klasyfikację inwestycji wspierających zrównoważony rozwój, wyznaczając warunki, jakie musi spełniać działalność gospodarcza, aby została zakwalifikowana jako zrównoważona. Projekt dokumentu ustalający taką klasyfikację został pod koniec 2021 r. przygotowany przez KE.

W roboczym dokumencie utrzymana jest wiodąca rola energetyki odnawialnej. Za czystą energię pod pewnymi warunkami można będzie uznać energię pochodzącą z elektrowni jądrowych. Na drodze transformacji można zastosować też instalacje gazowe pod warunkiem utrzymania emisji na określonych poziomach i pod warunkiem zastosowania zastępowalności wysokoemisyjnych paliw kopalnych i płynnych na poziomie maksymalnie 115 proc. możliwości produkcyjnych jednostek zastępowanych. Zdaniem Magdaleny Maj, kierownika zespołu energii i klimatu w Polskim Instytucie Ekonomicznym, uznanie energetyki jądrowej za zieloną zachęci prywatnych inwestorów i banki, które decydują się wspierać tylko projekty sprzyjające dekarbonizacji.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Umowa na atom z USA w tym miesiącu
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Energetyka
PGE i Tauron mogą zaoferować niższe taryfy
Energetyka
Tauron zyska w tym roku kolejne projekty OZE. Do akwizycji podchodzi z ostrożnością
Energetyka
O czym rozmawiał premier z szefami spółek energetycznych? Znamy szczegóły
Energetyka
Tauron z mniejszym zyskiem, ale z węglem na dłużej?
Energetyka
PGE notuje mniejsze straty niż przed rokiem