PFR utworzy rejestr zasobów emerytalnych

Powstanie centralny rejestr produktów emerytalnych Polaków. Od ZUS przez PPK po IKE.

Publikacja: 17.06.2022 05:00

PFR utworzy rejestr zasobów emerytalnych

Foto: Adobestock

Centralna Informacja Emerytalna (CIE) będzie rejestrem wszystkich produktów emerytalnych dostępnych w Polsce, zaczynając od zapisów na kontach w ZUS i KRUS, poprzez produkty drugiego filaru emerytalnego, czyli PPK, PPE oraz OFE, a kończąc na IKE oraz IKZE.

Dzięki niemu każdy, kto posiada profil zaufany, będzie mógł w łatwy sposób sprawdzić stan zgromadzonych środków na jesień życia poprzez serwis obywatel.gov.pl lub w aplikacji mobilnej mObywatel.

Dodatkowo w CIE znajdzie się specjalny kalkulator, który umożliwi symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych.

Jak wskazują projektodawcy, a więc KPRM Cyfryzacja, głównym celem powstania CIE jest budowa zainteresowania produktami emerytalnymi oraz zwiększenie ich przejrzystości.

– Na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu zmian w systemie emerytalnym. W związku z tym informacja na temat oszczędności emerytalnych jest rozproszona, dostępna za pośrednictwem kilku systemów, z wykorzystaniem wielu loginów i haseł, a dostęp do pełnej informacji jest utrudniony – argumentuje KPRM.

System zostanie zbudowany przez Polski Fundusz Rozwoju przy współpracy z ZUS, KRUS oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Łączny koszt zbudowania CIE to 35 mln zł. 20 mln ma pochodzić z budżetu państwa, a pozostałe 15 mln ma dołożyć PFR. Za dalsze koszty obsługi rejestru ma odpowiadać państwo. Będzie to do 20 mln zł. rocznie.

Nie oznacza to jednak, że instytucje prowadzące PPK czy IKE nie poniosą w związku z CIE żadnych wydatków. Będą one musiały na swój koszt dostarczać dane do systemu.

Finalnie więc wzrosną koszty obsługi produktów w II i III filarze emerytalnym. Pośrednio za powstanie CIE zapłacą zatem ich uczestnicy.

Emerytura
Czy mnogość programów emerytalnych szkodzi PPK?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Emerytura
Emerytury – lepiej odkładać po mniej, ale zacząć wcześniej
Emerytura
Konta IKE i IKZE u maklerów – czy i dlaczego warto się nimi zainteresować?
Emerytura
Jak oszczędzać na kontach IKE i IKZE?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Emerytura
Polski system emerytalny z oceną dostateczną. Spadek w rankingu
Emerytura
Kaczmarzyk: W XTB widzimy duży potencjał produktów emerytalnych