Centralna Informacja Emerytalna (CIE) będzie rejestrem wszystkich produktów emerytalnych dostępnych w Polsce, zaczynając od zapisów na kontach w ZUS i KRUS, poprzez produkty drugiego filaru emerytalnego, czyli PPK, PPE oraz OFE, a kończąc na IKE oraz IKZE.
Dzięki niemu każdy, kto posiada profil zaufany, będzie mógł w łatwy sposób sprawdzić stan zgromadzonych środków na jesień życia poprzez serwis obywatel.gov.pl lub w aplikacji mobilnej mObywatel.
Dodatkowo w CIE znajdzie się specjalny kalkulator, który umożliwi symulację wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych.
Jak wskazują projektodawcy, a więc KPRM Cyfryzacja, głównym celem powstania CIE jest budowa zainteresowania produktami emerytalnymi oraz zwiększenie ich przejrzystości.
– Na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu zmian w systemie emerytalnym. W związku z tym informacja na temat oszczędności emerytalnych jest rozproszona, dostępna za pośrednictwem kilku systemów, z wykorzystaniem wielu loginów i haseł, a dostęp do pełnej informacji jest utrudniony – argumentuje KPRM.