Chodzi zarówno o wyroby do pakowania żywności, jak i opakowania przemysłowe. Obecnie mają one największy udział w sprzedaży eksportowej – wynoszący około 60 proc. Nieco słabiej wygląda sprzedaż zagraniczna pozostałych wyrobów, głównie ze względu na wzrost kosztów pracy w Polsce.

– Jednak długofalowo udział naszej sprzedaży zagranicznej w stosunku do krajowej rośnie – dziesięć lat temu był o połowę mniejszy. W ostatnich latach wzrost lub spadek tego udziału zależał przede wszystkim od czynników koniunkturalnych, takich jak kurs złotego czy wzrost PKB w Polsce w porównaniu z innymi krajami Unii – mówi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu. W I półroczu grupa sprzedała na rynkach zagranicznych produkty o wartości 201,1 mln zł, co stanowiło 53,9 proc. jej przychodów.

Spółka zwraca uwagę, że wprowadzenie zasad charakterystycznych dla tzw. gospodarki w obiegu zamkniętym nie spowoduje rezygnacji z opakowań wytwarzanych z tworzyw. W jej ocenie promowanie opakowań, które łatwo poddają się recyklingowi, jest wręcz ogromną szansą. Ergis od wielu lat jest liderem w stosowaniu surowców z recyklingu w najtrudniejszej dziedzinie, czyli w opakowaniach do żywności. – To właśnie było motywacją do przejęcia przez nas w 2007 r. dwóch niemieckich spółek specjalizujących się w tej dziedzinie. Druga tendencja to racjonalna analiza cyklu życia produktów, w tym ich śladu węglowego (carbon print) – twierdzi Nowicki.

Jego zdaniem do powszechnej świadomości dociera powoli fakt, że właściwe pakowanie powoduje zmniejszenie strat żywności i stanowi znacznie większą oszczędność dla środowiska niż negatywny wpływ związany z produkcją opakowań. W tym kontekście trzeba m.in. pamiętać, że produkcja żywności to używanie zasobów wody, zanieczyszczenia związane z nawozami i całość szkodliwych efektów zwiększonego transportu. W efekcie znaczenie opakowań, zwłaszcza przyjaznych recyklingowi, powinno rosnąć.

W lipcu Ergis uruchomił w zakładzie w Oławie linię do produkcji innowacyjnej folii nanoErgis. Koszt inwestycji wyniósł około 30 mln zł. Dzięki niej grupa zwiększyła moce wytwórcze o około 18 tys. ton rocznie. Dotychczasowe zdolności sięgały w tym segmencie 45 tys. ton. Ponadto spółka rozpoczęła inwestycję w nową linię do produkcji folii i laminatów z PET w MKF-Ergis w Berlinie. Ma ona powstać kosztem około 4 mln euro. Nowa linia w niemieckim zakładzie docelowo zastąpi jedną z dwóch linii obecnie tam funkcjonujących. Dzięki niej łączne moce produkcyjne MKF-Ergis wzrosną o 30 proc. Nowa linia ma być uruchomiona w I kwartale przyszłego roku. Zarząd liczy, że dzięki inwestycjom przede wszystkim dojdzie do poprawy rentowności.