Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 04:46 Publikacja: 02.12.2024 06:00
Foto: REUTERS/Kacper Pempel
Średnia zmiana indeksu WIG w grudniu wynosi 3,63 proc., co jest drugim po lipcu najlepszym wynikiem w roku. Nawet gdy z szeregu danych usuniemy wartości skrajne (wzrost o 40 proc. w grudniu 1993 r. i spadek o 6,3 proc. w grudniu 2013 r.), to i tak średnia pozostaje na wysokim poziomie 2,7 proc. Co więcej – przez 33 lata funkcjonowania naszej giełdy tylko w 10 latach WIG notował w grudniu stratę, natomiast w pozostałych 23 rósł. To daje bardzo wysoką trafność na poziomie 70 proc. Dzięki temu wysoka jest również mediana zmian, sięgająca 2,3 proc. Ponadto – wzrostowe grudnie przynosiły średnio wzrost indeksu o 6,6 proc., a spadkowe spadek o 3,3 proc. Wartość oczekiwana jest więc zdecydowanie po stronie byków. Mały, statystyczny zgrzyt pozostawia to, że przez ostatnie pięć lat WIG w grudniu rósł, a nigdy w historii nie trafiła się seria sześciu zwyżek z rzędu. Nasz rynek może więc napisać nową historię, choć niewątpliwie sytuacja techniczna nie jest obecnie sprzyjająca.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sytuacja krajowego rynku akcji z początkiem nowego roku gwałtownie się odmieniła. Głównym impulsem odreagowania, choć niejedynym, wydaje się rosnące prawdopodobieństwo przynajmniej zamrożenia walk w Ukrainie.
Luty zaczął się od turbulencji wywołanych przez Donalda Trumpa, ale warszawskie byki po raz kolejny pokazały moc. Główne indeksy kontynuowały zwyżki, wyznaczając nowe, lokalne szczyty.
Wyniki amerykańskich korporacji za ostatni kwartał 2024 roku oceniane są jako solidne, ale inwestorów niepokoją prognozy, które bardziej wpływają na kursy akcji niż realne osiągnięcia firm.
Jeśli początek roku ma definiować tegoroczne dokonania rynków finansowych, to szykuje się spora niespodzianka.
Perspektywa zakończenia wojny w Ukrainie podziałała na wyobraźnię inwestorów. Polski rynek akcji jest w tym roku jednym z najszybciej rosnących na świecie. Czynników wspierających wzrosty indeksów na krajowym parkiecie można jednak znaleźć więcej.
Sytuacja krajowego rynku akcji z początkiem nowego roku gwałtownie się odmieniła. Głównym impulsem odreagowania, choć niejedynym, wydaje się rosnące prawdopodobieństwo przynajmniej zamrożenia walk w Ukrainie.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Europejskie kontrakty terminowe na gaz spadły najbardziej od początku 2024 r. po tym, jak Niemcy wezwały do zwolnienia z tegorocznych celów Unii Europejskiej w zakresie napełniania magazynów w obawie, że wymóg ten napędza spekulacje rynkowe i winduje ceny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas