Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 19:22 Publikacja: 18.12.2022 21:00
Foto: AFP
Do 1803 pkt rósł w minionym tygodniu WIG20. To najwyższy poziom od czerwca. Został osiągnięty we wtorek w reakcji na niższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Tak jak oczekiwały rynki – osłabienie trendu inflacji za oceanem wzmocni narrację „Fed pivot”, co wesprze giełdowe byki. Optymizm widać było na większości parkietów, ale nie trwał on długo. Wall Street otworzyła się dużą luką wzrostową, ale jeszcze na tej samej sesji tę lukę prawie w całości domknęła. Inwestorzy realizowali więc krótkoterminowe zyski i czekali na środową decyzję Fedu, tzw. kropki i konferencję Powella. Szef amerykańskiego banku centralnego nie „zgołębiał” jednak tak, jak tego oczekiwano, co jeszcze bardziej wzmocniło obóz niedźwiedzi. Do tego doszły jeszcze czwartkowe wieści z EBC, który zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 50 pkt baz., ale zapowiedział, że „stopy będą musiały wzrosnąć znacząco”. Wypadkową tego monetarno-inflacyjnego miksu były spore wahania giełdowych indeksów. Jak po tym wszystkim prezentuje się sytuacja na wykresach?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wojna handlowa Donalda Trumpa wywołała na rynkach swoisty rollercoaster. Zmienność wzrosła do poziomów najwyższych od kilku lat, a indeksy zbliżyły się lub przekroczyły próg bessy. Jest jednak światełko w tunelu.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Kwiecień na GPW i światowych rynkach zaczął się burzliwie. Wszystko dzięki Trumpowi. Tak ja zapowiadał, nałożył cła odwetowe na partnerów handlowych i w niektórych przypadkach odwet jest znacznie silniejszy, niż się spodziewano.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług.
Zmienność jest niższa, a rynki akcyjne rosną. Warto w tym kontekście zauważyć, że bardzo dobrze wypadł krajowy parkiet.
Mimo bardzo udanego pod względem stóp zwrotu I kwartału inwestorzy handlujący na krajowym rynku nie mogą narzekać na brak atrakcyjnie wycenianych spółek. W których analitycy widzą potencjał?
Prezes Fedu stwierdził, że Rezerwa Federalna skupiać się będzie na ograniczeniu skutków ewentualnych ceł, co niweczy nadzieje inwestorów na szybszą ścieżkę obniżek stóp.
Finałowa sesja świątecznego tygodnia na rynku warszawskim skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Warszawa błysnęła siłą podczas czwartkowych notowań. WIG20 zyskał prawie 1,1 proc., podczas gdy w Europie przeważały spadki.
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas