Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki

Deweloper stawia na mniejsze biurowce na które łatwiej znaleźć nabywców. Będą też nowe projekty mieszkaniowe.

Publikacja: 20.01.2025 11:22

Ghelamco planuje w tym roku rozpoczęcie budowy luksusowego osiedla w Gdyni.

Ghelamco planuje w tym roku rozpoczęcie budowy luksusowego osiedla w Gdyni.

Foto: Mat. prasowe

Notowany na Catalyst deweloper w tym roku ruszy z nowymi inwestycjami mieszkaniowymi w Warszawie i Gdyni.

– W I kwartale chcemy rozpocząć sprzedaż apartamentów w kameralnej inwestycji z rynku premium w centrum Warszawy – The Suite Grzybowska 73 - powiedział Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland. To kolejny po Foksal 13/15 projekt przewidujący odrestaurowanie kamienicy. - Chcemy też rozpocząć ekspansję poza stolicą. W samym sercu Gdyni wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim zaczniemy realizację wielofunkcyjnego zespołu Nova Marina Gdynia z widokiem na port jachtowy i plażę. Projekt ten będzie łączył funkcje żeglarskie z luksusowymi lokalami na sprzedaż i będzie stanowił współczesną kontynuację idei zabudowy Pirsu Południowego, tak ważnego miejsca w nadmorskiej panoramie miasta – powiedział Zagórski.

W planach jest też uruchomienie dwóch kolejnych etapów (IV i V) osiedla segmentów Groen Konstancin. Będą to 32 lokale w zabudowie bliźniaczej.

Spektakularne transakcje sprzedaży i najmu biurowców

Ghelamco w tym roku chce rozpocząć budowę II etapu projektu Vibe, czyli 95-m wieżowiec o powierzchni 38 tys. mkw. Pierwszy, kameralny etap został oddany w 2024 r. – ten budynek otrzymał od nas w zeszłym roku nagrodę Real Estate Impactor w kategorii „Imponujące projektowanie”. W skład kompleksu wejdzie ogólnodostępny park z pawilonem gastronomicznym – projekt terenu zielonego ma zostać przedstawiony w tym roku.

W tym roku Ghelamco odda kompleks The Bridge o powierzchni najmu 52 tys. mkw. Prace wykończeniowe zakończa się w marcu.

W 2024 r. deweloper sprzedał liczący 60 tys. mkw. powierzchni najmu biurowiec Warsaw Unit za 280 mln euro. Transakcja ze szwedzką spółką Eastnine była największą w 2024 r. na rynku biurowym w Europie.

– To był ważny i optymistyczny sygnał dla całego sektora biurowego w Polsce i Europie, bowiem oznaczał powrót do transakcji o wielkich wolumenach, jakich od dłuższego czasu na rynku nie obserwowano. To też dowód na to, że inwestorom powraca apetyt na znaczące, perspektywiczne aktywa w atrakcyjnych lokalizacjach, spełniające wyśrubowane normy ESG – powiedział Zagórski.

Ghelamco zawarło też największa na polskim rynku od 2022 r. umowę najmu - Santander Bank Polska wziął 19 pięter (24,5 tys. mkw.) The Bridge.

Na celowniku kameralne projekty zamiast flagowych

– Szukamy nowych gruntów pod kolejne projekty i mocniej wchodzimy w rynek mieszkaniowy i luksusowy. Zmieniamy też nasz model działania w ten sposób, żeby dywersyfikować go na mniejsze przedsięwzięcia, zamiast uzależniać się od flagowych inwestycji o wielkiej wartości, ale trudniejszych do sprzedaży. Nowych inwestycji Ghelamco będzie więcej, ale jako że lubimy zaskakiwać, nie będę odkrywać wszystkich kart – powiedział Zagórski.

Budownictwo
Ultimatum dla deweloperów: podajecie w sieci cenę mieszkania, albo płacicie karę
Budownictwo
Najlepszy styczeń od lat. Deweloperzy z zapałem wrócili do budowania mieszkań
Budownictwo
Erbud i akademik na dachu sklepu
Budownictwo
Prezes Dom Development: Po rekordowym roku chcielibyśmy zwiększyć sprzedaż
Budownictwo
Tomasz Mika, 7R: Rynek kapitałowy pomoże w rozwoju naszej grupy
Budownictwo
Unihouse na razie zostaje w Grupie Unibep